Dags för uttagningsloppen till Stochampionatet

Dags för uttagningsloppen till Stochampionatet

På fredag kväll är det dags för uttagningsloppen till Stochampionatet på Axevalla.
72 fyraåriga svenskfödda ston gör upp i sex försök och de två bästa är klara för finalen den 22 juli med 1,2 miljoner kronor i förstapris i.
Stjärnor som Dibaba, vinnare av Drottning Silvias Pokal, samt Vamp Kronos, segrare i Stosprintern, gäller som favoriter.

Distansen i uttagningsloppen är 2640 meter och har 70 000 kronor i förstapris.

Uttagningslopp 1
1. Mily – Peter Untersteiner
2. Butterfly Ima – Åke Lindblom
3. Beam Me Up Scotty – Erik Adielsson
4. Gun Palema – Mikael J Andersson
5. Flight Lane – Johan Untersteiner
6. Dibaba – Örjan Kihlström
7. Mogas Piggelin – Christoffer Eriksson
8. Neon Brodda – Niclas Stenquist
9. Havana Boko – Mattias Djuse
10. Elsa Mearas – Per Linderoth
11. Devs Daffodil – Joakim Lövgren
12. Livinginmydream – Kevin Oscarsson

Uttagningslopp 2
1. Ava – Kim Eriksson
2. Je t’Aime Lucky – Johan Untersteiner
3. Historic Moment – Örjan Kihlström
4. Maharani de Baroda – Björn Goop
5. Veroni – Peter Untersteiner
6. On Vogue – Conrad Lugauer
7. Jullan Palema – Mikael J Andersson
8. Vamp Kronos – Christoffer Eriksson
9. Elsa America – Stefan Söderkvist
10. Infinity – Lars-Åke Söderholm
11. Sunwapta Goj – Oskar J Andersson
12. Veiled – Carl Johan Jepson

Uttagningslopp 3
1. Bring Me Love – Stefan Persson
2. Zolicia – Johan Untersteiner
3. Hot Chocolate – Erik Adielsson
4. Hevin Boko – Jorma Kontio
5. Kavata Käll – Peter G Norman
6. Run Chica Run – Peter Untersteiner
7. Lorina Citron – Björn Goop
8. Queen of Sand – Tommy Karlstedt
9. Belle Godiva – Joakim Lövgren
10. Wild Love – Kevin Oscarsson
11. Odessa Celeber – Örjan Kihlström
12. Crowd Pleaser – Mattias Djuse

Uttagningslopp 4
1. Cosmorita – Carl Johan Jepson
2. Ileach C.C. – Oskar Kylin Blom
3. Thaiti Journey – Jorma Kontio
4. Havefunwithme – Johan Untersteiner
5. Papiljotte – Per Linderoth
6. Hillcrest Player – Örjan Kihlström
7. Catch my Love – Kim Eriksson
8. Europhile Am – Peter Untersteiner
9. Rose Mary – André Eklundh
10. Entertainment Ås – Björn Goop
11. Flare – Erik Adielsson
12. Rim Perfect – Kaj Widell

Uttagningslopp 5
1. Bellatrix Zet – Örjan Kihlström
2. Vera Spiro – Carl Johan Jepson
3. A Taste of Honey – Maria Törnqvist
4. Calamara’s Girl – Erik Adielsson
5. Helloise Boko – Mattias Djuse
6. Sheilah Laday – Peter G Norman
7. Ambon Degato – Johan Untersteiner
8. Restless – Åke Lindblom
9. Global Upperstyle – Peter Untersteiner
10. Klara Håleryd – Henriette Larsen
11. Ace of Fairway – Per Berg Thomsen
12. Alfa Mare – Kevin Oscarsson

Uttagningslopp 6
1. Swarovski Broline – Peter Untersteiner
2. Rita C.D. – Hans R Strömberg
3. Nacrous – Troels Andersen
4. Worth a Lot – Stefan Söderkvist
5. Blue Racer Ås – Joakim Lövgren
6. Current Affair – Kim Eriksson
7. Anne Royal – Carl Johan Jepson
8. Vanquish Kronos – Christoffer Eriksson
9. Mellby Free – Björn Goop
10. Poem in Motion – Erik Adielsson
11. Hip Hurray Boko – Johan Untersteiner
12. Charmante Amok – Mattias Djuse

Kommentera artikeln

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.