De första sju priskategorierna till Hästgalan

de första sju priskategorierna till Hästgalan

Vilka två- och fyrbenta stjärnor lyste mest och klarast på den svenska travhimlen 2017?
På fredagen släppte Svenska Hästsportjournalisters Klubb (SHK) kandidaterna till de första sju priskategorierna till Hästgalan som hålls i Stockholm i slutet av februari.

SHK:s medlemmar röstar fram vinnarna som kommer hyllas med var sin statyett på Hästgalan i Stockholm fredagen den 23 februari.
Namnen på de nominerade i sju priskategorier släpptes på fredagen. Kandidaterna till det finaste priset – Årets Häst – släpps på lördag, och till just det priset  kan svenska folket som vanligt med och rösta fram vinnaren.
På söndag offentliggörs namnen på de som kan bli Årets tränare och Årets kusk.

Nomineringarna till de sju första prisen:

Årets tvååring
Felicity Shagwell (André Eklundh, Åby)
Global Welcome (Svante Båth, Solvalla)
Maze Runner (Marcus Lindgren, Halmstad och Fredrik Steffensen, Åby)
Smokin Joe (Lutfi Kolgjini, Jägersro)

Årets treåring
Coin Perdu (Svante Båth, Solvalla)
Lucifer Lane (Thomas L Nilsson, Örebro)
Vamp Kronos (Jerry Riordan, Halmstad)
Villiam (Timo Nurmos, Solvalla)

Årets fyraåring
Cash Crowe (Petri Puro, Halmstad)
Cyber Lane (Johan Untersteiner, Halmstad)
Diamanten (Robert Bergh, Åby och Stig H Johansson, Solvalla)
Ultra Bright (Fredrik Persson, Kalmar)

Årets Äldre
Carabinieri (Peter Untersteiner, Halmstad)
Dante Boko (Lutfi Kolgjini, Jägersro)
Readly Express (Timo Nurmos, Solvalla)
Spring Erom (Dan Widegren, Halmstad)

Årets Sto
Cash Crowe (Petri Puro, Halmstad)
Super Ariel (Kennet Häggström, Solänget)
Ultra Bright (Fredrik Persson, Kalmar)
Vamp Kronos (Jerry Riordan, Halmstad)

Årets Kallblod
Järvsö Pegasus (Jan-Olov Persson, Hagmyren)
Månprinsen A.M. (Gunnar Melander, Dannero)
Tand Kraft (Jan-Olov Persson, Hagmyren)
Tekno Eld (Jan-Olov Persson, Hagmyren)

Årets komet
Kim Moberg, Solvalla
Johan A Nilsson, Örebro
Jennifer L Oscarsson, Åby
Nicklas Westerholm, Romme

Kommentera artikeln