De vinner flest Kuskchampionat

image

Björn Goop (357 segrar) och Ulf Ohlsson (346) utkämpar en het duell i allsvenska kuskligan.
De båda stjärnkuskarna vinner även flest kuskchampionat på landets travbanor.

Ulf Ohlsson är klar kuskchampion på sju travbanor 2015: Bergsåker, Bollnäs, Gävle, Hagmyren, Romme, Rättvik och Östersund. Han har även en liten chans att knipa championatet på Umåker på annandag jul där han har två segrar upp till Jan Norberg.
Björn Goop har säkrat en handfull kuskchampionat: Axevalla, Färjestad, Mantorp, Åmål och Örebro. På Eskilstuna på juldagen måste Björn Goop ta in tre segrar på Jorma Kontio för att bli champion. Björn Goop är även inblandad i landets hetaste slag på Åby där tre kuskar ståtar med 47 årssegrar vardera med två tävlingsdagar kvar och upplösningen får troligen vänta tills nyårsafton.
Vi noterar även två kvinnliga kuskchampions: Hanna Olofsson vinner på hemmabanan Boden och Sandra Eriksson är segerrikast i Skellefteå.

Här följer en sammanställning över kuskligorna på landets travbanor 2015:
Arvika:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 5-2-2
2) Björn Goop, Färjestad, 4-4-3
3) Mikael J Andersson, Färjestad, 3-4-1

Axevalla:
1) Björn Goop, Färjestad, 30-27-22
2) Carl Johan Jepson, Färjestad, 25-11-19
3) Peter Untersteiner, Halmstad, 17-14-6
Kvarvarande tävlingsdag: 27 december

Bergsåker:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 56-35-34
2) Robert Bergh, Åby, 44-27-13
3) Per Linderoth, Bergsåker, 25-17-17
Kvarvarande tävlingsdagar: 23, 30 december

Boden:
1) Hanna Olofsson, Boden, 19-13-18
2) Claes Sjöström, Solvalla, 14-17-11
3) Jan Norberg, Umåker, 14-15-12
Kvarvarande tävlingsdag: 22 december

Bollnäs:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 22-18-19
2) Jan-Olov Persson, Hagmyren, 18-6-4
3) Erik Adielsson, Solvalla, 15-7-5

Dannero:
1) Robert Bergh, Åby, 15-3-2
2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 12-5-11
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 6-4-6

Eskilstuna:
1) Jorma Kontio, Solvalla, 26-19-15
2) Björn Goop, Färjestad, 23-19-9
3) Per Lennartsson, Eskilstuna, 22-11-13
Kvarvarande tävlingsdag: 25 december

Färjestad:
1) Björn Goop, Färjestad, 60 segrar
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 32
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 22
Kvarvarande tävlingsdagar: 21, 29 december

Gävle:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 22-26-20
2) Jorma Kontio, Solvalla, 10-9-5
3) Tomas Pettersson, Bollnäs, 9-7-5
Kvarvarande tävlingsdag: 22 december

Hagmyren:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 15-7-10
2) Örjan Kihlström, Solvalla, 6-1-2
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 5-5-4

Halmstad:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 38-22-21
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 24-21-16
3) Johnny Takter, Jägersro, 24-13-18
Kvarvarande tävlingsdag: 29 december

Hoting:
1) Rikard N Skoglund, Östersund, 3-3-2
2) Bo Eklöf, Bergsåker, 3-2-0
3) Martin P Djuse, Bergsåker, 2-2-0

Jägersro:
1) Johnny Takter, Jägersro, 59-45-43
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 49-47-26
3) Conrad Lugauer, Jägersro, 37-25-17
Kvarvarande tävlingsdagar: 22, 30 december

Kalmar:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 21-27-10
2) Johnny Takter, Jägersro, 18-8-8
3) Joakim Lövgren, Jägersro, 17-4-8
Kvarvarande tävlingsdag: 28 december

Karlshamn:
1) Kim Eriksson, Mantorp, 2-1-0
2) Peter Ingves, Halmstad, 2-0-1
3) Fredrik Persson, Kalmar, 1-3-1

Lindesberg:
1) Jorma Kontio, Solvalla, 12-5-3
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 7-5-10
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 6-2-5

Lycksele:
1) John Östman, Umåker, 4-1-0
2) Jan Norberg, Umåker, 3-6-3
3) Mats Gällerstedt, Umåker, 3-1-1

Mantorp:
1) Björn Goop, Färjestad, 30-18-9
2) Claes Svensson, Vaggeryd, 17-32-10
3) Örjan Kihlström, Solvalla, 13-5-9

Oviken:
1) Jan-Olof Johansson, Östersund, 3-4-1
2) Ove A Lindqvist, Umåker, 3-3-4
3) Martin P Djuse, Bergsåker, 2-2-1

Romme:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 26-28-34
2) Jorma Kontio, Solvalla, 21-23-13
3) Torbjörn Jansson, Solvalla, 18-7-7
Kvarvarande tävlingsdagar: 21, 27 december

Rättvik:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 12-9-9
2) Leif Witasp, Rättvik, 10-12-9
3) Sören Eriksson, Gävle, 10-8-8

Skellefteå:
1) Sandra Eriksson, Boden, 18-7-8
2) Jan Norberg, Umåker, 17-6-7
3) John Östman, Umåker, 15-10-8

Solvalla:
1) Örjan Kihlström, Solvalla, 130-92-70
2) Erik Adielsson, Solvalla, 95-53-56
3) Björn Goop, Färjestad, 77-53-50
Kvarvarande tävlingsdagar: 26, 30 december

Solänget:
1) Jan Norberg, Umåker, 9-7-5
2) Ove A Lindqvist, Umåker, 8-8-5
3) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 8-3-5

Umåker:
1) Jan Norberg, Umåker, 23-13-8
2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 21-16-9
3) John Östman, Umåker, 14-7-10
Kvarvarande tävlingsdag: 26 december

Vaggeryd:
1) Peter Untersteiner, Halmstad, 15-9-2
2) Christoffer Eriksson, Jägersro, 7-6-2
3) Johan Untersteiner, Halmstad, 6-3-3

Visby:
1) Thomas Jonsson, Kalmar, 24-8-13
2) Petter Karlsson, Örebro, 14-10-10
3) Claes Sjöström, Solvalla, 14-7-5

Åby:
1) Björn Goop, Färjestad, 47-36-25
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 47-32-39
3) Johnny Takter, Jägersro, 47-29-26
Kvarvarande tävlingsdagar: 23, 31 december

Åmål:
1) Björn Goop, Färjestad, 11-5-1
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 11-1-7
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 5-3-5

Årjäng:
1) Magnus Jakobsson, Färjestad, 14-10-8
2) Björn Goop, Färjestad, 10-10-2
3) Carl Johan Jepson, Färjestad, 8-12-4

Örebro:
1) Björn Goop, Färjestad, 32-18-15
2) Jorma Kontio, Solvalla, 21-29-19
3) Magnus Jakobsson, Färjestad, 15-12-7
Kvarvarande tävlingsdag: 28 december

Östersund:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 19-9-8
2) Robert Bergh, Åby, 12-3-7
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 11-14-10