Hästarna som deltar i Oaks och Kriteriet

Svenskt Trav-Oaks:

 

Försök ett:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Arc en Ciel – Peter G Norman

Calamara´s Girl – Svante Båth

Chiquitita Diablo – Peter Untersteiner

Etoile Mearas – Svante Båth

Fabulous – Lars I Nilsson

Hevin Boko – Timo Nurmos

Hope – Lutfi Kolgjini

Infinity – Lars-Åke Söderholm

My Angel Laday – Håkan Berger

Restless – Åke Lindblom

Sunwapta Goj – Sten O Jansson

Tahiti Journey – Björn Röcklinger

 

Försök två:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Chookdi – Svante Båth

Crowd Pleaser – Mattias Djuse

Crucified – Daniel Redén

Dibaba – Roger Walmann

Global Unique – Björn Goop

Gun Palema – Pär Hedberg

Letizia – Anders Zakcrisson

Romance Amok – Timo Nurmos

Sarandra Face – Lutfi Kolgjini

Unique Madonna – Hans R Strömberg

Virunga – Svante Båth

White Lightning – Jörgen Westholm

 

Försök tre:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Beam Me Up Scotty – Svante Båth

Bellatrix Zet – Daniel Redén

Beluga West – Anders Zackrisson

Bottnas Estelle – Petri Airaksinen

Candy La Marc – Lars Marcussen

Charmante Amok – Leif Witasp

Elektra – Hans-Owe Sundberg

Europhile Am – Lars I Nilsson

Havefunwhithme – Johan Untersteiner

Madam Hill – Joakim Lövgren

Maharani de Baroda – Björn Goop

Papiljotte – Per Linderoth

 

Försök fyra:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Devs Daffodil – Joakim Lövgren

Digital Bits – Stefan Melander

Flight Lane – Jerry Riordan

Hermes Boko – Matti J Mäkinen

Kiss Me Tooma – Jevgeni Ivanov

Mily – Peter Untersteiner

Poem In Motion – Svante Båth

Shestheone Trot – Markus B Svedberg

Staro Litchi – Helena Burman

Valley Kronos – Reijo Liljendahl

Vanilla Kronos – Gordon Dahl

Zolicia – Johan Untersteiner

 

Försök fem:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Catch My Love – Tobias J Gustafsson

Folden River – Ola Samuelsson

Hanna – Lutfi Kolgjini

Helloise Boko – Mattias Djuse

Kashmary Night – Reijo Liljendahl

Mara Boudream – Fredrik Solberg

Mellby Fashion – Jörgen Westholm

Midnight Victory – Stig H Johansson

Swarovski Broline – Svante Båth

Vanquish Kronos – Jerry Riordan

Vera Spiro – Anna-Karin Rundqvist

Very Many Legs – Roger Walmann

 

Försök sex:

Distans: 2 140 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Anne Royal – Ulf Stenströmer

Apple Rose – Eric Martinsson

Calissa Rich – Per Lennartsson

Electrical – Hans-Owe Sundberg

Ensemble Am – Stig H Johansson

Exit Light – Markus B Svedberg

Fine Lane – Jerry Riordan

Hipster – Roger Walmann

Rita C.D. – Hans R Strömberg

Run Chica Run – Peter Untersteiner

Sheilah Laday – Peter G Norman

Staro Lochlyn – Svante Båth

 

Svenskt Trav-Kriterium:

 

Försök ett:

Distans: 2 640 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Casterly Rock – Tomas Malmqvist

Chianti – Björn Goop

Coin Perdu – Svante Båth

Everest Sisu – Elisabeth Lundholm

Honore d´Inverne – Robert Bergh

Mr Deauville – Mattias Djuse

M.T.Magic Dream – Lars Erixon

My Dream Art – Nicklas Westerholm

On Track Banditen – Magnus Jakobsson

Pane Vino – Roger Walmann

Sethmikael Blanche – Magdalena Ulriksson-Siminski

The Bucket List F. – Helena Burman

 

Försök två:

Distans: 2 640 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Assault – Daniel Wikberg

Calle Crown – Tomas Malmqvist

Diamonds Lucky – Ola Åsebö

Enclave – Anders Zackrisson

Executive Caviar – Joakim Lövgren

Heading Reference – Stefan Melander

He´s Marvelous – Björn Goop

Peakster – Roger Walmann

Pontiac S.W. – Svante Båth

Very Kronos – Svante Båth

Villiam – Timo Nurmos

Wide Game – Johan Untersteiner

 

Försök tre:

Distans: 2 640 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Achilles A´lir – Daniel Redén

Camari Brick – Timo Nurmos

Capitol Hill – Svante Båth

Captain Knas – Stig H Johansson

Castleman – Peter G Norman

Dream Night Palema – Pär Hedberg

Gilbert Bris – Mattias Djuse

Husse Boko – Joakim Lövgren

Inertial – Stefan Melander

Jimmy Mack – Svante Båth

Karl Sjöhammar – Tomas Malmqvist

Vexil Kronos – Jerry Riordan

 

Försök fyra:

Distans: 2 640 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Alexander U.R. – Roger Walmann

Da Pepperboy – Petri Puro

Eskimo Brother – Björn Goop

Evazan Am – Reijo Liljendahl

Global Un Poco – Svante Båth

Harmon Boko – Mattias Djuse

Harrington – Timo Nurmos

Rocky Tilly – Jörgen Westholm

Spickleback Face – Robert Bergh

Valour Kronos – Svante Båth

Young Da Vici – Per Lennartsson

Zebulon Pike – Mats Remneby

 

Försök fem:

Distans: 2 640 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Born Unicorn – Stefan Melander

Electrical Storm – Reijo Liljendahl

Jolly Frost – Klaus Kern

Lass Revenue – Mattias Djuse

Lovely Vacation – Öystein Larsen

Mellby Fog – Svante Båth

Prosperous – Marcus Lindgren

Speedy Face – Lutfi Kolgjini

Tasteofchocolatier – Robert Bergh

Van Kronos – Svante Båth

Vincent Chase – Catarina Lundström

Waffle – Johan Untersteiner

 

Försök sex:

Distans: 2 640 meter autostart

Förstapris: 100 000 kronor

De två bästa till final

Alcoy – Peter Untersteiner

Auto Relight – Stefan Melander

Ergo Am – Reijo Liljendahl

Free to Party – Timo Nirmos

Global Unlimited – Svante Båth

Global Unspoked – Svante Båth

Hazard Boko – Per Lenartsson

Isla de Pinos – Tobias J Gustafsson

Knifetown Lover – Stig H Johansson

M.T.Master Don – Mattias Djuse

Neelix – Lutfi Kolgjini

Wreckless M.M. – Morten Waage

Läs mer om trav hos Trav 365 på Aftonbladet