Kuskchampionaten 2017

kuskchampionaten 2017

Ulf Ohlsson kommer att bli allsvensk kuskchampion 2017.
Solvallakusken är även säkrat championaten på Bergsåker, Boden, Bollnäs, Dannero, Hagmyren, Rättvik och Östersund. Han leder även på Gävle med en tävlingsdag kvar.

Här följer en sammanställning över kuskligorna på landets travbanor 2017 med en dryg vecka kvar att tävla:

Arvika: 
1) Kristian Lindberg, Årjäng, 5-3-4
2) Peter Ådefors, Färjestad, 4-0-1
3) Magnus Jakobsson, Färjestad, 3-3-2

Axevalla: 
1) Carl Johan Jepson, Färjestad, 27-19-26
2) Mikael J Andersson, Färjestad, 25-24-28
3) Stefan Söderkvist, Åby, 20-18-16
Kvarvarande tävlingsdag: 23:e december

Bergsåker: 
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 52-32-22
2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 28-21-17
3) Daniel Wäjersten, Bergsåker, 16-10-10
Kvarvarande tävlingsdagar: 23:e och 29:e december

Boden:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 21-16-15
2) Ove A Lindqvist, Umåker, 21-13-20
3) Hanna Olofsson, Boden, 15-14-14

Bollnäs: 
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 29-17-16
2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 17-23-19
3) Per Linderoth, Bergsåker, 13-11-8
Kvarvarande tävlingsdag: 22:a december

Dannero:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 11-8-5
2) Ove A Lindqvist, Umåker, 10-2-10
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 6-6-5

Eskilstuna:
1) Jorma Kontio, Solvalla, 28-16-19
2) Ulf Ohlsson, Solvalla, 20-8-11
3) Kaj Widell, Solvalla, 12-11-8

Färjestad:
1) Björn Goop, Färjestad, 53-29-16
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 26-18-17
3) Mikael J Andersson, Färjestad, 20-20-21

Gävle:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 14-17-15
2) Örjan Kihlström, Solvalla, 13-8-3
3) Claes Sjöström, Solvalla, 10-8-8
Kvarvarande tävlingsdag: 27:e december

Hagmyren:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 19-14-14
2) Ulf Eriksson, Bollnäs, 15-5-10
3) Jan-Olov Persson, Hagmyren, 9-5-2

Halmstad:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 42-20-18
2) Peter Untersteiner, Halmstad, 39-35-28
3) Stefan Söderkvist, Åby, 21-19-12
Kvarvarande tävlingsdag: 30:e december

Hoting:
1) Susanne H Osterling, Solänget, 5-0-0
2) Magnus O Jonsson, Bergsåker, 4-2-2
3) Jan Norberg, Umåker, 3-1-0

Jägersro:
1) Christoffer Eriksson, Jägersro, 49-37-39
2) Joakim Lövgren, Jägersro, 49-33-27
3) Johnny Takter, Jägersro, 41-34-27
Kvarvarande tävlingsdag: 27:e december

Kalmar:
1) Johan Untersteiner, Halmstad, 24-8-17
2) Christoffer Eriksson, Jägersro, 23-20-18
3) Fredrik Persson, Kalmar, 17-9-5
Kvarvarande tävlingsdag: 28:e december

Karlshamn: 
1) Kim Eriksson, Mantorp, 2-1-0
2) Stefan Söderkvist, Åby, 2-1-0
3) Fredrik Persson, Kalmar, 1-2-0

Lindesberg:
1) Jorma Kontio, Solvalla, 17-5-6
2) Kim Eriksson, Mantorp, 7-4-4
3) Mikael J Andersson, Färjestad, 4-5-0

Lycksele: 
1) Jan Norberg, Umåker, 4-1-2
2) Leif Eriksson, Skellefteå, 2-0-1
3) Hanna Olofsson, Boden, 2-0-1

Mantorp:
1) Kim Eriksson, Mantorp, 17-11-12
2) Claes Svensson, Vaggeryd, 15-12-9
3) Stefan Söderkvist, Åby, 12-8-4

Oviken:
1) Micael Melander, Dannero, 4-2-0
2) Rikard N Skoglund, Bergsåker, 4-0-1
3) Jan-Olof Johansson, Östersund, 2-1-0

Romme:
1) Nicklas Westerholm, Romme, 40-21-12
2) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 34-20-14
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 22-18-12
Kvarvarande tävlingsdag: 30:e december

Rättvik:
1) Ulf Ohlsson, Bergsåker, 14-3-6
2) Nicklas Westerholm, Romme, 12-7-6
3) Ulf Eriksson, Bollnäs, 9-10-6

Skellefteå:
1) Ove A Lindqvist, Umåker, 17-14-10
2) Sandra Eriksson, Boden, 8-7-4
3) Jenny Engfors, Boden, 8-4-7

Solvalla:
1) Örjan Kihlström, Solvalla, 101-91-67
2) Jorma Kontio, Solvalla, 69-47-46
3) Björn Goop, Färjestad, 65-36-31
Kvarvarande tävlingsdagar: 22, 26, 29:e december

Solänget: 
1) Susanne H Osterling, Solänget, 10-8-6
2) Jan Norberg, Umåker, 10-6-6
3) Stefan Edin, Dannero, 7-3-4

Umåker:
1) Jan Norberg, Umåker, 19-12-8
2) Ove A Lindqvist, Umåker, 15-14-20
3) John Östman, Umåker, 13-12-15
Kvarvarande tävlingsdag: 25:e december

Vaggeryd:
1) Kim Eriksson, Mantorp, 10-6-2
2) Christoffer Eriksson, Jägersro, 9-6-5
3) Kevin Oscarsson, Halmstad, 6-2-7

Visby:
1) Claes Sjöström, Solvalla, 32-16-8
2) Johan Wiman, Visby, 18-11-16
3) Thomas Jonsson, Kalmar, 16-14-7

Åby:
1) Peter Untersteiner, Halmstad, 58-40-38
2) Johan Untersteiner, Halmstad, 41-21-15
3) Stefan Söderkvist, Åby, 37-33-44
Kvarvarande tävlingsdag: 28:e december

Åmål: 
2) Carl Johan Jepson, Färjestad, 9-6-5
2) Magnus Jakobsson, Färjestad, 7-2-2
3) Peter Ådefors, Färjestad, 4-0-2

Årjäng: 
1) Kristian Lindberg, Årjäng, 12-6-8
2) Carl Johan Jepson, Färjestad, 10-3-10
3) Magnus Jakobsson, Färjestad, 9-13-3

Örebro:
1) Jorma Kontio, Solvalla, 26-20-18
2) Carl Johan Jepson, Färjestad, 16-12-15
3) Magnus Jakobsson, Färjestad, 15-12-7
Kvarvarande tävlingsdag: 31:e december

Östersund:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 25-16-11
2) Per Linderoth, Bergsåker, 12-9-11
3) Ove A Lindqvist, Umåker, 11-15-12

Allsvenska kuskligan:
1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 334-256-231
2) Örjan Kihlström, Solvalla, 218-186-153
3) Jorma Kontio, Solvalla, 196-131-140

Kommentera artikeln