Listan klar: De gör upp om miljonerna

Så lottades semifinalerna i Breeders’ Crown • Så gick det i fjol

1 av 2 | Foto: LARS JAKOBSSON/KANAL75

Derbyvinnarna Cyber Lane och Johan Untersteiner finns på startlinjen på söndag.

TRAV23 oktober 2017 16:01

På söndag är det extra V75 på Solvalla – med semifinaler i Breeders’ Crown.

Nu är lottningen till alla loppen klara.

På startlinjen finns bland annat Derbyvinnaren Cyber Lane och fjolårets Breeders’ Crown-vinnaren Grant Boko.

144 hästar. Så många jagar en finalplats i Breeders’ Crown.

På söndag ska semifinalerna avgöras, där flera av loppen kommer att ingå under V75-spelet.

Under måndagen lottades alla loppen, och du ser samtliga starthästar och kuskar nedan – lopp för lopp. Och det handlar om några riktiga stjärnhästar på startlinjen.

Bland annat kan publiken njuta av Derbyvinnaren Cyber Lane, fjolårets Breeders’ Crown-vinnare Grant Boko, Stochampionats-vinnaren 2017, Ultra Bright, supertalangerna Dibaba och Coin Perdu samt Peter Forsbergs Diamanten.

De fyra främsta i loppen tar sig till final i respektive klass.

Tog hem 1,6 miljoner

Finalerna körs traditionsenligt på Sundbyholmstravet i Eskilstuna, söndagen 12 november.

Segerchecken i respektive finallopp är 800 000 kronor, men det delas ut dubbla prispengar till de hästar som är ”premiechansade”

Fjolårets vinnare av Breeders’ Crown

Treåriga ston:

Rhyme Broline.

Kusk: Erik Adielsson.

Tränare: Svante Båth.

Segercheck: 1,6 miljoner.

Fyraåriga ston:

In Toto Sund.

Kusk: Örjan Kihlström.

Tränare: Daniel Redén.

Segercheck: 1,6 miljoner.

Fyraåriga hingstar/valacker

Target Kronos.

Kusk: Adrian Kolgjini.

Tränare: Lutfi Kolgjini.

Segercheck: 1,6 miljoner.

Treåriga hingstar/valacker

Grant Boko.

Kusk: Ulf Ohlsson.

Tränare: Reijo Liljendahl.

Segercheck: 1,6 miljoner.

HÄR ÄR SEMIFINALERNA I BREEDERS’ CROWN

▪▪▪ De fyra främsta i varje semifinal är klara för final i Breeders’ Crown, söndagen 12 november på Sundbyholmstravet.

▪▪▪ Vinnaren i varje semifinal tar hem 100 000 kronor och distansen i samtliga lopp 2 140 meter med bilstart. Lopp 1 startar klockan 12.45.

Treåriga ston

Lopp 1

1 Elektra – Hans-Owe Sundberg
2 Kashmary Night – Ulf Ohlsson
3 Vamp Kronos – Christoffer Eriksson
4 Hevin Boko – Johnny Takter
5 Charmante Amok – Jorma Kontio
6 Hipster – Kenneth Haugstad
7 Maharani de Baroda – Carl-Johan Jepson
8 Calamara’s Girl – Erik Adielsson
9 Bellatrix Zet – Örjan Kihlström
10 Devs Daffodil – Joakim Lövgren
11 Hermes Boko – Mika Forss
12 Global Upper Style – Peter Untersteiner

Lopp 3

1 Beluga West – Per Lennartsson
2 Swarovski Broline – Erik Adielsson
3 Dibaba – Örjan Kihlström
4 Flight Lane – Christoffer Eriksson
5 Ensemble Am – Johnny Takter
6 Drizzle C.C. – Pierre Nyström
7 Elle Mearas – Adrian Kolgjini
8 Catch My Love – Tobias J Gustafsson
9 Helloise Boko – Mattias Djuse
10 Run Chica Run – Peter Untersteiner
11 Callela Lisbeth – Jorma Kontio
12 White Lightning – Jörgen Westholm

Lopp 9, V75–5

1 Mily – Peter Untersteiner
2 Virunga – Erik Adielsson
3 Violet Bi – Kevin Oscarsson
4 Candy La Marc – Johan Untersteiner
5 Electrical – Torbjörn Jansson
6 Shestheone Trot – Markus B Svedberg
7 Sheilah Laday – Peter G Norman
8 Romance Amok – Kim Eriksson
9 Mrs Lindy – Ulf Ohlsson
10 Staro Lochlyn – Örjan Kihlström
11 Vanquish Kronos – Christoffer Eriksson
12 Rita C.D. – Johnny Takter

Treåriga hingstar/valacker

Lopp 4

1 Weekend Fun – Örjan Kihlström
2 Vainqueur R.P. – Ulf Ohlsson
3 Hazard Boko – Per Lennartsson
4 Exquisite Sisu – Per Nordström
5 Speedy Face – Lutfi Kolgjini
6 M.T.Malkin – Göran Wester
7 Enclave – Anders Zackrisson
8 Coin Perdu – Erik Adielsson
9 Diamonds Lucky – Tomas Pettersson
10 Waffle – Johan Untersteiner
11 Alexander U.R. – Kenneth Haugstad
12 Xantino Bay – Torbjörn Jansson

Lopp 8, V75–4

1 Sethmikael Blanche – Mats Ulriksson
2 Rocky Tilly – Jörgen Westholm
3 Free To Party – Jorma Kontio
4 Lucifer Lane – Johan A Nilsson
5 Ergo Am – Ulf Ohlsson
6 Eurythmic Sisu – Örjan Kihlström
7 Mr Deauville – Mattias Djuse
8 On Track Banditen – Magnus Jakobsson
9 Flying Fortuna – Christoffer Eriksson
10 Chocoboy – Jarno Koskela
11 Global Un Poco – Erik Adielsson
12 Al’s Espresious – Johnny Takter

Lopp 11, V75–7

1 Evazan Am – Ulf Ohlsson
2 Last Robin Hood – Claes Sjöström
3 Camaro Brick – Jorma Kontio
4 Verozzo – Kenneth Haugstad
5 Vagabond Vik – Christoffer Eriksson
6 Global Unspoked – Örjan Kihlström
7 Da Pepperboy – Peter Ingves
8 Lass Revenue – Mattias Djuse
9 Husse Boko – Joakim Lövgren
10 Capitol Hill – Erik Adielsson
11 Isla de Pinos – Tobias J Gustafsson
12 Selmer I.H. – Mika Forss

Fyraåriga ston

Lopp 2

1 B.W.T.Burnin Alive – Tuomas Korvenoja
2 Ultra Bright – Fredrik Persson
3 Bugatti Brick – Jorma Kontio
4 Quebec C.D. – Peter G Norman
5 Ginny Weasley – Robert Bergh
6 Looks Likeaqqueen – Joakim Lövgren
7 Licensee – Vidar Hop
8 Pampered Winner – Örjan Kihlström
9 Luck Is Back – Stefan Persson
10 Callela Eliza – Markku Nieminen
11 Unrestricted – Johan Untersteiner
12 Alandias da Vici – Erik Adielsson

Lopp 6, V75–2

1 Mulligan – Thomas Uhrberg
2 Undine – Per Lennartsson
3 Raise Broline – Jorma Kontio
4 Unstirred Drink – Örjan Kihlström
5 Caddie Lisieux – Kenneth Haugstad
6 Leia Skywalker – Tomas Pettersson
7 Fantasy River – Johnny Takter
8 Genta – Ulf Ohlsson
9 Dream Lane – Erik Adielsson
10 Xperia Knick – Johan Untersteiner
11 Guinea Boko – Ulf Ohlsson
12 Come And Dream – Christoffer Eriksson

Lopp 12

1 Inga In Heaven – Örjan Kihlström
2 Schatzi Fayline – Veijo Heiskanen
3 Rhyme Broline – Erik Adielsson
4 Flo Jo Keeper – Ulf Ohlsson
5 Greece Boko – Robert Bergh
6 Darling Mearas – Stefan Persson
7 New Flame – Torbjörn Jansson
8 Eva I.H. – Mika Forss
9 Nikki Celeber – Per Linderoth
10 Amalia Cash – Jörgen Westholm
11 Uncertain Age – Christoffer Eriksson
12 D’Laina – Claes Sjöström

Fyraåriga hingstar/valacker

Lopp 5, V75–1

1 Test Drive – Per Lennartsson
2 Gareth Boko – Conrad Lugauer
3 Destiny Am – Örjan Kihlström
4 Diamanten – Robert Bergh
5 Dartagnan Sisu – Johnny Takter
6 Stepping Spaceboy – Stefan Söderkvist
7 Chocolate Gold – Erik Adielsson
8 Track Angle – Kaj Widell
9 Man At Work – Kim Eriksson
10 Grant Boko – Christoffer Eriksson
11 Make The Mark – Ulf Ohlsson
12 Don Corleone Trot – Veijo Heiskanen

Lopp 7, V75–3

1 Dupree – Johnny Takter
2 Donners Am – Per Linderoth
3 Deimos Racing – Erik Adielsson
4 Rajesh Face – Adrian Kolgjini
5 Explosive Merot – Robert Bergh
6 Bruno Bagheera – Per Lennartsson
7 Electric Light – Peter Untersteiner
8 Mr Perfection – Kevin Oscarsson
9 Antonio Trot – Ulf Ohlsson
10 Vidivici C.C. – Mattias Djuse
11 Han Herreed – Kenneth Haugstad
12 Monark Newmen – Fredrik Persson

Lopp 10, V75–6

1 Flash Hammering – Jörgen Westholm
2 Cyber Lane – Johan Untersteiner
3 Springfield – Christoffer Eriksson
4 Sobel Conway – Peter Untersteiner
5 Global Trustworthy – Jorma Kontio
6 Havbergs Knight – Fredrik B Larsson
7 On the Line – Torbjörn Jansson
8 Dominion Beach – Per Lennartsson
9 Valley Brodde – Örjan Kihlström
10 Handsome Brad – Carl-Johan Jepson
11 Disco Volante – Ulf Ohlsson
12 Muscle Hustle – Robert Bergh

23 oktober 2017 16:01

Läs mer om trav hos Trav 365 på Aftonbladet