Lottat till Sprintermästaren!

braaaad

Förutsättningarna är spikade till en av sommarens största travfester.
Finske Brad de Veluwe är toppseedad i Sprintermästaren där en dryg miljon kronor väntar vinnaren.
Sprintermästaren på Halmstad är en av travsommarens absoluta höjdpunkter.
Försök/final samma dag över kort distans är identiska förutsättningar med Elitloppet och många är de hästar som tagit vägen från Halmstad till den absoluta eliten.
Årets startfält håller hög klass där åtta av fyraåringarna redan kan titulera sig miljonärer. Rikast av alla är Tuomas Korvenojas Brad de Veluwe som skojade med sina svenska kullkamrater i fjol och nu jagar revansch för missen i Kungapokalen i våras.
Det loppet vanns överraskande av Åke Svanstedts USA-import Fawkes som nu får finna sig i att tillhöra favoritskaran.
En annan spännande deltagare är kungapokalstvåan Panne de Moteur. Han kommer från seger i Fyraåringseliten på Solvalla och tränas av Stefan Hultman, precis samma förutsättningar som fjolårets vinnare Orecchietti.
Loppet körs på torsdagen där seger i försök och final ger över en miljon kronor.

Startlistor Sprintermästaren
1 609 meter autostart

Försök 1
1 Olympic Kronos – Lutfi Kolgjini
2 Donttellmewhattodo – Johnny Takter (Per Lennartsson)
3 Allaballakaitoz – Stefan Söderkvist (Åke Svanstedt)
4 Obey Kronos – Erik Adielsson (Lutfi Kolgjini)
5 Nelle Käck – Jorma Kontio (Anna Forssell)
6 Hamras Pirat – Christel Berntsson (Mikael Selin)
7 Brad de Veluwe – Tuomas Korvenoja
8 Ulixorio – Robert Bergh
9 Can Anyone Explain – Åke Svanstedt
10 Sonof Montechristo – Joakim Lövgren

Försök 2
1 Global Noble – Ulf Ohlsson (Anna Forsell)
2 David Sisu – Jorma Kontio (Petri Salmela)
3 Mellby Vagabond – Björn Goop (Timo Nurmos)
4 Fawkes – Åke Svanstedt
5 Rarely Ordinary – Thomas Uhrberg (Steen Juul)
6 Gigant Sånna – Erik Adielsson (Jan Hellstedt)
7 Staro Fifty Fifty – Örjan Kihlström (Stefan Hultman)
8 Orione Spin – Lutfi Kolgjini
9 One Love – Roberto Vecchione (Holger Ehlert)
10 Pling Plong – Joakim Lövgren

Försök 3
1 Prawns – Johan Untersteiner (Roger Walmann)
2 Chip Dealer – Troels Andersen
3 Absint – Kasper K Andersen (Tomas Malmqvist)
4 M.T.Golden Boy – Joakim Lövgren
5 Orion Kronos – Thomas Uhrberg (Lutfi Kolgjini)
6 Panne de Moteur – Örjan Kihlström (Stefan Hultman)
7 Nelle Pride – Ulf Ohlsson (Anna Forsell)
8 Attorney Hanover – Åke Svanstedt
9 Stormysky – Erik Adielsson (Stig H Johansson)

Robin Johansson

Dela inlägget till dina vänner!