Statistiken du inte får missa inför VM-festen

Heta Halmstad hamnar högt på listan – se tabellerna

1 av 2 | Foto: ROGER SVALSRÖD/KANAL75

Halmstadtränaren Jerry Riordans och hans Twister Bi har sprungit in 9,6 miljoner kr.

TRAV17 oktober 2017 13:22

Här är något för travets tabellbitare.

Några travtabeller för 2017 fram till och med den 15 oktober.

Lägg märke till hur Halmstads hemmalag tagit för sig på alla fronter.

Gulddivisonsvinnare

7 januari, Romme: On Track Piraten

(Johnny Takter – Hans R Strömberg, Rättvik)

14 januari, Jägersro: Obi-Wan

(Flemming Jensen, Danmark)

21 januari: Färjestad: On Track Piraten

(Johnny Takter – Hans R Strömberg, Rättvik)

28 januari: Västerbo Loveboat

(Ulf Ohlsson – Svante Båth, Solvalla)

4 februari, Åby: Obi-Wan

(Flemming Jensen, Danmark)

11 februari, Solvalla (final): On Track Piraten

(Johnny Takter – Hans R Strömberg, Rättvik)

18 februari, Axevalla: Nuncio

(Örjan Kihlström – Stefan Melander, Solvalla)

25 februari, Eskilstuna: On Track Piraten

(Johnny Takter – Hans R Strömberg, Rättvik)

4 mars, Kalmar: VästerboontheNews

(Carl Johan Jepson – Patrik Södervall, Halmstad)

11 mars, Bollnäs: On Track Piraten

(Johnny Takter – Hans R Strömberg, Rättvik)

25 mars, Mantorp: Shadow Woodland

(Ulf Ohlsson – Reijo Liljendahl, Solvalla)

1 april, Solvalla (final): Kadett C.D.

(Robert Bergh, Åby)

8 april, Jägersro: Spring Erom

(Christoffer Eriksson – Dan Widegren, Halmstad)

16 april, Romme: Nadal Broline

(Ulf Ohlsson – Reijo Liljendahl, Solvalla)

22 april, Umeå: Propulsion

(Örjan Kihlström – Daniel Redén, Solvalla)

6 maj, Örebro: Dante Boko

(Adrian Kolgjini – Lutfi Kolgjini, Jägersro)

13 maj, Åby: Spring Erom

(Björn Goop – Dan Widegren, Halmstad)

20 maj, Gävle (final): Workout Wonder

(Tommi Kylliäinen – Jarno Kauhanen, Finland)

3 juni, Mantorp: Carabinieri

(Peter Untersteiner, Halmstad)

8 juli, Halmstad: Ringostarr Treb

(Wilhelm Paal – Jerry Riordan, Halmstad)

22 juli, Axevalla: Readly Express 

(Jorma Kontio – Timo Nurmos, Solvalla)

29 juli, Hagmyren: Volstead

(Johnny Takter – Stefan Melander, Solvalla)

5 augusti, Rättvik: Seedorf O.M.F.

(Örjan Kihlström – Stig H Johansson, Solvalla)

19 augusti, Romme: Order to Fly

(Per Lennartsson, Eskilstuna)

26 augusti, Bergsåker: Ringostarr Treb

(Wilhelm Paal – Jerry Riordan, Halmstad)

2 september, Jägersro: Volstead

(Johnny Takter – Stefan Melander, Solvalla)

9 september, Solänget: Shadow Woodland

(Ulf Ohlsson – Reijo Liljendahl, Solvalla)

16 september: Nadal Broline

(Ulf Ohlsson – Reijo Liljendahl, Solvalla)

23 september: Your Highness

(Björn Goop, Färjestad)

1 oktober, Solvalla (final): Poochai

(Erik Adielsson – Svante Båth, Solvalla

Storloppsvinnare, skandinaviska miljonloppen

Olympiatravet (Åby, 29 april): Lionel N.O.

(Göran Antonsen – Daniel Redén, Solvalla)

Finlandia Ajo (Vermo, 7 maj): D.D.’s Hitman

(Ulf Ohlsson – Petri Puro, Halmstad)

Elitloppet (Solvalla, 28 maj): Timoko

(Björn Goop – Richard Westerink, Frankrike)

Oslo Grand Prix (Bjerke, 11 juni): Twister Bi

(Christoffer Eriksson – Jerry Riordan, Halmstad)

Norrbottens Stora Pris (Boden, 16 juni): Propulsion

(Örjan Kihlström – Daniel Redén, Solvalla)

Kymi Grand Prix (Kouvola, 17 juni): Carabinieri

(Johan Untersteiner – Peter Untersteiner, Halmstad)

Hugo Åbergs Memorial (Jägersro, 25 juli): Propulsion

(Örjan Kihlström – Daniel Redén, Solvalla)

Åby Stora Pris (Åby, 12 augusti): Midnight Hour

(Iikka Nurmonen – Ossi Nurmonen, Finland)

Jubileumspokalen (Solvalla, 16 augusti): Readly Express

(Jorma Kontio – Timo Nurmos, Solvalla)

Sundsvall Open Trot (Bergsåker, 26 augusti): Ringostarr Treb

(Wilhelm Paal – Jerry Riordan, Halmstad)

Storloppsvinnare, svenska unghästloppen

Kungapokalen (Åby, 13 maj): Diamanten

(Christoffer Eriksson – Robert Bergh, Åby)

Drottning Silvias Pokal (Åby, 13 maj): Cash Crowe

(Johnny Takter – Petri Puro, Halmstad)

Sprintermästaren (Halmstad, 6 juli): Diamanten

(Christoffer Eriksson – Robert Bergh, Åby)

Stochampionatet (Axevalla, 23 juli): Ultra Bright

(Fredrik Persson, Kalmar)

Derbyt (Jägersro, 3 september): Cyber Lane

(Johan Untersteiner, Halmstad)

Derbystoet (Jägersro, 3 september): Cash Crowe

(Johnny Takter – Petri Puro, Halmstad)

Kriteriet (Solvalla, 1 oktober): Villiam

(Jorma Kontio – Timo Nurmos, Solvalla)

Oaks (Solvalla, 1 oktober): Candy la Marc

(Erik Adielsson – Lars Marcussen, Danmark)

Snabbaste svensktränade hästar

 1) Propulsion, Daniel Redén, Solvalla 1.08,1

 2) Ringostarr Treb, Jerry Riordan, Halmstad 1.08,2

 3) Twister Bi, Jerry Riordan, Halmstad 1.08,4

 4) D.D.’s Hitman, Petri Puro, Halmstad 1.09,1

 5) Spring Erom, Dan Widegren, Halmstad 1.09,2

 6) Carabinieri, Peter Untersteiner, Halmstad 1.09,2

 7) Delicioius U.S., Daniel Redén, Solvalla 1.09,2

 8) Volstead, Stefan Melander, Solvalla 1.09,3

 9) Västerbo HighFlyer, Daniel Redén, Solvalla 1.09,4

10) Tjacko Zaz, Timo Nurmos, Solvalla 1.09,5

Vinstrikaste svensktränade hästar

 1) Twister Bi, Jerry Riordan, Halmstad, 9,6 miljoner kronor

 2) Propulsion, Daniel Redén, Solvalla, 5,3

 3) Lionel N.O., Daniel Redén, Solvalla, 5,0

 4) Cyber Lane, Johan Untersteiner, Halmstad, 4,8

 5) Villiam, Timo Nurmos, Solvalla, 4,2

 6) Diamanten, Robert Bergh, Åby, 3,8

 7) Cash Crowe, Petri Puro, Halmstad, 3,2

 8) Coin Perdu, Svante Båth, Solvalla, 3,2

 9) Monark Newmen, Fredrik Persson, Kalmar, 3,1

10) Ultra Bright, Fredrik Persson, Kalmar, 2,9

Segerrikaste svenska kuskar

 1) Ulf Ohlsson, Solvalla, 275 segrar

 2) Örjan Kihlström, Solvalla 181

 3) Björn Goop, Färjestad 172

 4) Jorma Kontio, Solvalla 167

 5) Peter Untersteiner, Halmstad 148

 6) Christoffer Eriksson, Jägersro 136

 7) Johan Untersteiner, Halmstad 120

 8) Ulf Eriksson, Bollnäs 114

 9) Erik Adielsson, Solvalla 108

10) Carl Johan Jepson, Färjestad 102

Vinstrikaste svenska tränare

 1) Robert Bergh, Åby, 23,4 miljoner kronor

 2) Daniel Redén, Solvalla 23,1

 3) Björn Goop, Färjestad 22,3

 4) Timo Nurmos, Solvalla 20,1

 5) Svante Båth, Solvalla 18,8

 6) Peter Untersteiner, Halmstad 18,8

 7) Jerry Riordan, Halmstad 18,4

 8) Lutfi Kolgjini, Jägersro 16,1

 9) Johan Untersteiner, Halmstad 13,7

10) Roger Walmann, Solvalla 13,1

17 oktober 2017 13:22

Läs mer om trav hos Trav 365 på Aftonbladet