Stochampionatet 2015!

stochampionatet 2015

72 fyraåriga travston gör upp om tolv finalplatser. Det är dags för uttagningslopp till Stochampionatet, årets höjdpunkt på Axevalla.
Samtliga uttagningslopp körs inom fredagens V64-spel.
De två främsta i varje försök går till finalen som avgörs inom V75 19 juli. I finalen väntar en miljoner kronor på kullens drottning.
I fjol vann Neona Princess, körd av Johan Untersteiner och tränad av Peter Untersteiner. Peter Untersteiner som har fem chanser i uttagningsloppen: Steady Brodda, Just Happy, Fabrica Pellini, Emotion Boshoeve och Corinne af Solnäs.

Startlista
Stochampionatet, uttagningslopp 1
2 640 meter autostart
1. Centerline – Robert Bergh
2. Staro Ironmaid – Peter Ingves
3. Eileen Boko – Per Linderoth
4. Linita Klimp – Stefan Söderkvist
5. Utopie d’Inverne – Stefan Persson
6. Coruna – Torbjörn Jansson
7. Gunell Palema – Håkan K Persson
8. Devs Darling – Erik Adielsson
9. Olympia Tilly – Per Lennartsson
10. Steady Brodda – Peter Untersteiner
11. Rally Cleo – Ulf Ohlsson
12. Catwalk In – Björn Goop
Förstapris: 50 000 kronor

Stochampionatet, uttagningslopp 2
2 640 meter autostart
1. Just Happy – Peter Untersteiner
2. Super Mare – Oskar J Andersson
3. Face’em – Peter G Norman
4. Maya Gold – Per Linderoth
5. Souchong – Örjan Kihlström
6. Bear Dream – Jan I Jönsson
7. Adrians Girl – Robert Bergh
8. Danielle – Jim Oscarsson
9. Noomi Skift – Hans-Owe Sundberg
10. Queen Adina – Niclas Stenquist
11. Apollonia – Marcus Savin
12. Kick Madrik – Oskar Kylin-Blom
Förstapris: 50 000 kronor

Stochampionatet, uttagningslopp 3
2 640 meter autostart
1. Barca – Tony Wallin
2. Flirting Girl – Jennifer Tillman
3. Above All – Jorma Kontio
4. Breezy Artist – Johnny Takter
5. Miniskirt Minnie – Erik Adielsson
6. Sing A Song – Torbjörn Jansson
7. Fabrica Pellini – Peter Untersteiner
8. Caddie June – Conrad Lugauer
9. Helga Palema – Björn Goop
10. Annabelle Dimanche – Svend Dyhrberg
11. Digital Call – Örjan Kihlström
12. Florida Queen – Thomas Uhrberg
Förstapris: 50 000 kronor

Stochampionatet, uttagningslopp 4
2 640 meter autostart
1. Bula Bula Am – Johan Untersteiner
2. Ursula Knick – Thomas Uhrberg
3. Olympia Gold – Per Linderoth
4. Without Hesitation – Stefan Söderkvist
5. Emotion Boshoeve – Peter Untersteiner
6. How Amazing Tooma – Robert Bergh
7. Digital Edition – Örjan Kihlström
8. Evasion Boko – Kajsa Frick
9. Jetta Palema – Erik Adielsson
10. Liza With A Z. – Olof Thorson
11. Olivia Trot – Stefan Persson
12. Fickle Shine – Veijo Heiskanen
Förstapris: 50 000 kronor

Stochampionatet, uttagningslopp 5
2 640 meter autostart
1. Alvena Ullabella – Jorma Kontio
2. Diamond River – Stefan Söderkvist
3. Cashier Center – Stefan Persson
4. Aberfeldy – Ulf Ohlsson
5. Evelina Palema – Erik Adielsson
6. Anna Greta – Peter Ingves
7. Soonerorlater – Lutfi Kolgjini
8. Some Summit – Veijo Heiskanen
9. Borntobesomebody – Björn Goop
10. New Kiss – Johnny Takter
11. Chroma Victoria – Hans-Owe Sundberg
12. Smekeruds Javelin – Marcus Hultman
Förstapris: 50 000 kronor

Stochampionatet, uttagningslopp 6
2 640 meter autostart
1. Cessna S.S. – Johan Untersteiner
2. Snow Flake Goj – Torbjörn Jansson
3. Legoholm Zon – Jorma Kontio
4. Edaisy – Jennifer Tillman
5. Lubba Later – Stefan Söderkvist
6. Corinne af Solnäs – Peter Untersteiner
7. Laura Roc – Ulf Ohlsson
8. Bonbon Mearas – Erik Adielsson
9. Trinity Zet – Örjan Kihlström
10. Differenceadaymade – Björn Goop
11. Thorn Bird – Carl Johan Jepson
12. Kickans Girl – Roger Pettersson
Förstapris: 50 000 kronor