Årets höjdpunkt på hemmaplan.
Då plockar Oscar Berglund fram huvudlaget han sparat i över ett år.
– Hästen har tävlat med det en gång i karriären, då gick han brutalt bra. Sedan har vi väntat på rätt tillfälle. Nu är det rätt tillfälle, avslöjar Berglund om tidigare segerstaplare Jackpot.
Han tillhör absoluta eliten i landet när det kommer till att sela ut vinnare.
Trots det har Oscar Berglund förändrat sitt träningskoncept radikalt.
Statistiskt har det inneburit en uppryckning efter ett par säsonger med sämre siffror.
Men ”sämre siffror” för Oscar Berglund innebär att stallet ”bara” vunnit var femte lopp de två senaste åren.
Tittar man ett helt decennium bakåt finns det bara en aktiv tränare i landet som har högre segerprocent.
Tränare med högst segerprocent i Sverige sedan 2015 (minst 500 starter)
Timo Nurmos 27
Oscar Berglund 26
Daniel Redén 26
Alessandro Gocciadoro 25
Daniel Wäjersten 25
Sannerligen ingen dålig lista att synas på i sällskap med fyra av Europas största och mest framgångsrika tränare.
Men 20 i segerprocent under 2022-2023 var låga siffror med Berglundska mått mätt.
En av anledningarna till att han i fjol valde att lägga om sitt träningsupplägg.
Den omtalade ”nedförsbacken” fick slå igen och ersattes av en nybyggd sandbana med betydligt mer krävande underlag.
– Det är väl tio månader sedan vi invigde den nya banan nu, men vi har inte kunnat träna för fullt på den hela tiden. Vi hade ett par månader i vintras när det var väldigt struligt med vädret, och då gick inte hästarna något heller. Sedan blev det lite problem med tidig tjällossning. Men de senaste månaderna har det fungerat bra och nu känns det som att vi börjar landa i det nya upplägget, berättar Berglund.
Hur tränar du nu jämfört med tidigare?
– Det är en stor skillnad. Vi kör fortfarande samma sträcka i jobben, men nu kör vi 15 sekunder långsammare, eller egentligen nästan 20 sekunder långsammare. Vi har sänkt farten, men ökat belastningen. Framförallt är det mer skonsamt. Det är ”farten som dödar”.
Märker du någon skillnad på hästarna?
– Ja, mycket. De är fräschare, betydligt fräschare och travar bättre. Det har blivit mycket färre besök hos veterinären. Det är den typ av träning som visat sig mest lyckosam för andra tränare och nu har vi också kommit dit, förklarar Oscar Berglund.
”Springer väl bara på 60 procent av sin kapacitet”
En häst som däremot inte verkar ha dragit nytta av det nya upplägget är femårige Jackpot. Hästen som förutom en galopp inte var sämre än tvåa i någon av sina första åtta första starter.
Den nionde kom i STL-finalen på Solvalla under elitloppshelgen i fjol.
Ställd inför hästens tuffaste uppgift i karriären valde Oscar Berglund att utrusta Jackpot med ett så kallat goggles-huvudlag, två kupor som gör att hästens synfält fokuseras rakt fram.
Det resulterade ”bara” i en fjärdeplats, men efter en heroisk prestation där hästen tvingades springa i tredjespår i 750 meter innan han nådde fram utvändigt om ledaren. Detta i ett lopp som varvades på ursinniga 1.09,0. Jackpot tog över kommandot på sista bortre långsidan, men tvingades ge vika mot smygkörda konkurrenter över upploppet. Tiden 1.11,6/2 140 meter autostart är det särklassigt snabbaste han travat hittills i karriären.
– Den dagen var det riktigt tryck i honom, nästan lite för mycket tryck till och med. Han gjorde ett enormt lopp och sprang nog lite fortare än han borde ha gjort. Därför har jag inte vågat ta fram det huvudlaget igen, förklarar Oscar Berglund.
Bakslaget kom i starten efter, just den här helgen hemma på Östersundstravet för ett år sedan när Jackpot stannade tidigt.
Comebacken dröjde fyra månader, men efter det har hästen bara vunnit en av sex starter, trots att han varit favoritspelad i de flesta av dessa.
– Tyvärr måste man vara ärlig och inse att hästen inte alls kommit upp i sin nivå efter den här helgen i fjol då han drabbades av förmaksflimmer. Det är inte så att han har några problem med det längre, hästen uppkollad flera gånger och helt frisk och kry. I träningen känns han helt grym och ligger lika lågt i puls som då han var som bäst. Men han kommer in efter loppen utan att vara det minsta trött och springer väl bara på 60 procent av sin kapacitet. Det är jäkligt tråkigt eftersom jag vet att det är en kanon i grunden.
Vad kan ni göra för att få honom att löpa upp till sitt kunnande igen?
– Det är verkligen något att klura på. Vi jobbar hårt med det varje dag så får vi se på lördag om vi är på rätt väg.
Ska du ändra något specifikt inför den här starten?
– Ja, det blir huvudlaget. Nu kör vi med goggles. Det är kort distans och hemmaplan, så det känns som rätt tillfälle att prova det igen. Jag hoppas att det ska få honom mer fokuserad på tävling än han varit tidigare i år.
Och då är han segeraktuell?
– Det är klart att han är tillräckligt bra för att vinna i den här klassen, det har han visat. Men vi har ett dåligt utgångsläge och härifrån ser jag gärna att han körs lite på chans. Det kommer nya lopp och den här gången är det viktigaste för mig att hästen går med fullt tryck över mål. Streckar man bör man veta att vi siktar på ett snällt upplägg.
”Vassare den här gången”
Berglunds andra häst ut är Cleveland Broline som ståtade med fyra raka segrar inför elitloppshelgen där han fick nöja sig med ett femtepris, vilket var bäst av hästarna som inte travade på innerspår bakom totalt överlägsne Fine Manners.
– Jag var jättenöjd. Han mötte ett monster i klassen och fick springa i andra- och tredjespår. Prestationen var bättre än en femteplats och han rekordsänkte med tre sekunder. Han hade ju bara sprungit i 1.16-1.17-fart uppe i Norrland innan. Man fick inse att vi mötte övermakten, men jag var väldigt nöjd med min häst.
Samme Fine Manners finns på startlinjen den här gången och kommer att bli megafavorit i V75-1.
– Den är vi chanslösa mot, det finns ingen som kommer att slå den på ett bra tag. Men jag tror att min häst kommer att vara ännu vassare den här gången. Han hade varit ifrån en månad inför starten senast och är normalt sett bättre med tätare starter.
Ändrar du något för att toppa prestationen nu när det är V75 på hemmaplan?
– Nej, vi hade optimerat på Solvalla senast med barfota och jänkarvagn. Det fungerade perfekt så det blir samma nu.
Du kallar honom chanslös, men om man vill gardera favoriten, ska man ta din häst i beaktande då?
– Ja, det tycker jag. Någon ska ju vara tvåa-trea-fyra också och där kan vi absolut vara med och hugga. Jag har en bra häst för den här klassen, så skulle Mattias (Djuse) jättefina häst komma bort på något sätt är min inte avsågad.
Fotnot: Efter publicering har Fine Manners blivit struken i V75-1.