Inför V86: Fredrik Linder hoppas på Jubileumspokalen

77

Inför V86: Fredrik Linder hoppas på Jubileumspokalen

Fredrik Linder hoppas på Jubileumspokalen med italienfödde Zeus Bi.
Årsdebuten var av bästa märke men ett dåligt spår bakom bilen i V86-8 på Solvalla i årets andra start drar ner förväntningarna.
– Varje gång jag har känslan att vi ska sikta på stjärnorna så får vi sådana här lägen.

En slitsam turné till födelselandet för det italienska derbyt i slutet av treåringssäsongen förstörde mycket av fjolåret.
Återhämtningen och säsongen som fyraåring blev ändå hyfsad för Zeus Bi och i år spänner Fredrik Linder bågen.
– Vi drömmer om Jubileumspokalen i augusti. Jag har det som huvudmål i alla fall och så får vi se om det når dit. Men vi har en bra häst och jag tycker att han är topp tio i den svenska femåringskullen dagar det stämmer för honom, säger Linder.
Rommetränaren visar uppåtgående form i mars. Intervjun görs innan tävlingarna på hemmabanan på tisdagen där stallets Falcon Am senare samma dag plockade första segern i andra starten för året. Falcon Am som hade ett lyckosamt 2019 med tre segrar i V75, triumfer i försök- och finallopp i klass II och seger i bronsdivisionen.
Onsdag har stallet en häst till start på Solvalla. I V86-8 lottades Zeus Bi. till ett åttondespår bakom bilen över hetsiga 1640 meter.
Fredrik Linder hoppades mycket på starten på Solvalla men menar att han nu är helt utelämnad åt konkurrenternas misstag.
– Jag kommer nog att köra ett lite avvaktande lopp, ungefär som jag gjorde senast och hoppas att det blir lite tempo där framme. Har han samma tryck i sig som senast fäller han många sista biten på Valla. Vi ser ingen anledning att skruva upp någonting i utrustningen nu med tanke på hur han såg ut och kändes senast heller. Det blir dojor på, vanlig vagn, öppet huvudlag och fasta tussar, säger han.

600 000 kronor på ett lopp
I juli 2017 vann Linder Breeders’ Course-finalen för treåringar på Jägersro med Zeus Bi. Erik Adielsson körde och segerchecken var på hela 600 000 kronor.
Satsningen mot italienska derbyt mot slutet av den säsongen ångrar han. Det pannkaka av alltihopa och till råga på allt trivdes inte hästen under utlandsvistelsen.
– Det blev inte den vinterträning inför Kungapokalen som vi hade tänkt, utan vi fick börja med att låta hästen äta upp sig och ta det lugnt. Sedan lyckades han ändå ta sig till final och med lite klaff sista 200 meterna i finalen där är han nog bland de tre ändå, säger Fredrik Linder.
Efter en fjärdeplats i kvalet till Sprintermästaren var chanserna över i årgångsloppen för den utländske travaren.
2020 satsas det mot femåringarnas stora lopp Jubileumspokalen i augusti.
– Det kändes som en mellansäsong i fjol. Men vi kunde lägga från november till slutet av februari med stenhård träning och det hoppas och tror jag vi ska få igen i år.
Zeus Bi var positiv i sin lilla comeback senast när han utmanade Daniel Redéns Valley Brodde över upploppet som knappt slagen tvåa. Oväntat?
– Det var det. Som med alla mina hästar som årsdebuterar så vet jag att de är i ordning men att jag kör för framtiden lite.  Vi hamnade rätt så bra till men skulle ju vara chanslösa när Örjan (Kihlström) fick smyga undan i lugn och ro där framme i ledningen. Så när jag väl vred på där 400 kvar tänkte jag inte så mycket, men då bara exploderade han när flyttade ut honom! Den explosiviteten har han inte haft tidigare och han var perfekt i travet i sista sväng där han annars haft en liten akilleshäl. Som sagt hoppas jag på en bra säsong med honom men det ska mycket till om det ska räcka till seger från det där läget på Solvalla. Normalt ska det inte gå över kort distans.

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.