Efter galoppen i Sweden Cup är Harry Knows fortfarande ett osynat kort på svenska travbanor.
Därför får den irländske segerstaplaren ett wildcard till Jämtlands Stora Pris.
B-O Månsson, sportchef för Östersundstravet, förklarar för Östersunds-Posten om den exotiska inbjudan till Jämtlands Stora Pris som i år firar 30-årsjubileum.
– Travare som nått gulddivisionen och andra svenska hästar i yppersta eliten är redan synade kort. Därför känns det spännande att kunna ge Harry Knows ett wildcard, säger B-O Månsson till lokaltidningen.
Harry Knows, som galopperade i lördags i Sweden Cup under elitloppshelgen, står sedan i måndags på Solvallatränaren Jennifer Perssons träningslista. I Jämtlands Stora Pris kommer hans irländske ägare och tränare Patrick J:r Kane köra.
– Både häst, tränare och körsven från Irland blir en krydda till anrättningen, säger B-O Månsson.
Sjuårige Harry Knows har vunnit 27 av 47 lopp i karriären och som snabbast travat 1.09,4 som tvåa på Meadowlands i USA förra året.
Jämtlands Stora Pris avgörs 8 juni över medeldistans och med 600 000 kronor till vinnaren.