Vinterkylan har kopplat ett järngrepp över Norden.
Det innebär att fredagens V64-tävlingar på Bodentravet är i fara.
På fredagsmorgonen fattas beslut om dessa ska flyttas 30 mil söderut till Umåker.
De senaste dagarnas bistra kyla har gjort att man ställt in flera travtävlingar i Finland.
I Sverige har det ännu inte behövts, men på fredagen finns risken att hela V64-omgången flyttas till varmare breddgrader.
25 minusgrader brukar vara brytpunkten för att tävla med travhästar i Sverige.
Men det avgörande beslutet tas av banveterinären som även tar hänsyn till andra faktorer.
– Hästarnas långa halsar och luftrör gör att de klarar stark kyla bättre än vi människor. Vind och luftfuktighet påverkar också kylfaktorn men hästarna klarar sig bra även om termometern skulle krypa några grader under minus 25, säger J-K Larsson som är banveterinär på Bodentravet.
Då är det ofta tuffare för de tvåbenta aktörerna.
– Numera finns det väldigt bra utrustning med bland annat kemikalisk uppvärmning och bra isolering i vantar och stövlar. Vi kan även korta ner tiden mellan defilering och start med några minuter för att kuskarna inte ska behöva vara ute på banan för länge, säger J-K Larsson.
Med dryga 30 minusgrader i Boden på torsdagen finns planer klara för att flytta hela arrangemanget till Umåker, men väderprognoserna talar för stigande temperatur och slutgiltigt beslut kommer att fattas vid niotiden på fredagsmorgonen.