Han är en av årets mest omskrivna travhästar.
På söndag gör Sauveur comeback på Vincennes.
– Han går mest ut för att få ett lopp i kroppen och se hur han trivs på banan, säger nye tränaren Björn Goop.
Heroiska prestationer som tvåa i Olympiatravet, Harper Hanovers lopp och Norrbottens Stora Pris.
Sedan en förkrossande seger Ulf Thoresen Grand International i Jarlsberg.
Sauveur hade just fått sitt definitiva genombrott i världseliten för Åke Lindblom då han under uppmärksammade former flyttades till den numera dopingavstängde franske tränaren Fabrice Souloy.
Det var när ”dopingbomben” kring den senare briserade i september som ägaren Christer Hammarström åter valde att flytta sin häst. Denna gång till Björn Goop och dennes franska filial i Mortrée, cirka 20 mil väster om Paris.
Det är där som Sauveur förberetts för sin comeback, en comeback som alltså sker på söndagen i Prix Bold Eagle på Vincennes med nästan 900 000 kronor i totala prispengar.
Test för framtiden
Men enligt den nye tränaren ska vi inte förvänta oss några stordåd redan nu.
– Nej, jag ligger lågt i den här starten. Hästen kommer att tävla med skor och fast huva. Dessutom har vi bakspår. Det här är mest ett test inför framtiden, berättar Goop som annars låter nöjd med sitt nyförvärv.
– Hästen fick en tuff resa ner till Frankrike och var fortfarande sliten av den när han kom, han hann ju bara vara hos Souloy en kort sväng. Han fick vila upp sig några veckor innan vi började träna, men sedan har allt fungerat som det ska. Han har varit frisk och fräsch. Jag har kört ett jobb med honom inne på Vincennes och var nöjd med det.
Vad har du för intryck av honom, märker man i träningen att det är en topphäst?
– Han är fin i träningen, fin att köra, det känns att det är lite mer än en vanlig häst.
Hur känns det för dig att få in en sådan häst i träning?
– Jag blir jätteglad över att få ett sådant förtroende. Samtidigt är det ingen lätt uppgift. Hästen har varit väldigt framgångsrik och nu ska man försöka göra det lika bra eller ännu bättre.
Vill försvara titeln i Olympiatravet
Hur blir matchningen framöver?
– Det beror helt på hur han fungerar här nere. Vi har medvetet siktat på att komma igång nu med tanken att han ska vara riktigt i ordning när han kommer hem till Sverige igen. Förmodligen siktar vi på ett liknande upplägg som han hade förra året med Harper Hanovers och kanske Olympiatravet.
Så det blir ingen satsning mot något av de större loppen i Frankrike i vinter?
– Det är för tidigt att säga och beror helt på hur han tävlar och trivs på Vincennes. Det avgör hur många lopp det blir här. Det ska bli roligt att köra honom på söndag, sedan planerar vi efter det, säger Björn Goop som även lämnar en rapport om sin andra elithäst han fått överta från Souloy, Your Highness.
– Jag körde jobb med henne i dag (fredag) och var nöjd. Hennes puls blir allt bättre och hon är på gång. Målet med henne är att försöka försvara titeln i Olympiatravet, förmodligen blir det en eller två starter innan dess.
Så då kan det blir revanschmöte mellan Sauveur och Your Highness i Olympiatravet på Åby 29 april?
– Det kan det bli. I sådana fall har jag skött mig bra som tränare.
Även Daniel Redéns Call Me Keeper och Lutfi Kolgjinis Quick Fix finns med på startlinjen på söndag.
Läs mer hos Trav 365 på Aftonbladet
Lämnade Souloy
– gör comeback