Året inleddes med mångmiljonutdelning på V75® på Färjestad. Spelläggaren Mikael “Trav-Micke” Carlsson upprepade succén från förra årets första V75® och spelade återigen in mångmiljonbelopp.
– Jag gläds över att elva andra som också var med fick nära en miljon, säger spelläggaren som hade en av de tolv andelarna själv.
Endast två system hittade alla rätt när tre stora skrällar överraskade spelarna i lördags. De två systemen belönades med runt elva miljoner kronor vardera. Det ena mångmiljonsystemet var spelat från Norge. Det andra systemet stod “Trav-Micke” hos Vinna Tillsammans för. Hans unika system spelade in 11 819 720 kronor. Lite déjà vu-upplevelse för Micke som inledde fjolåret på liknande sätt när han då spelade in 22 miljoner under trettonhelgen.
– Sjukt med storvinst två år i rad. Färjestad är en favoritbana för mig då jag förr i tiden skrev Travfakta dit i många år och har två fina vinster där sedan tidigare, berättar Micke.
Varje andel på Mickes unika system i lördags kostade 495 kronor och gav 984 976 kronor tillbaka. Micke har hållit på med trav länge och föga oväntat föredrar han vinterhalvåret spelmässigt.
– Det är alltid roligare med travspel på vintern med högre utdelningar. Då vinner oftare de bästa hästarna och inte bara spetshästar.
Bjuder på framgångsreceptet
Lördagens system byggde på två stabila spikar med regerande allsvenska kuskchampion Mats E Djuse i vagnen, Nouchka di Quattro och Four White E.G. Omgångens största favorit, Tretiak, som även den rattades av Mats E Djuse, hade dock helgarderats.
– Det blev optimalt med storskräll i överstreckade Tretiaks lopp som garderades på allt. Det var nära sju rätt på två andra system också, säger Micke som bland annat rankade den vinnande treprocentaren Dats Tore tidigt i STL Bronsdivisionen.
Nyckeln till framgångarna på spelet hittar Micke bland annat i att gå sin egen väg.
– Framgång nås genom att läsa på mycket i Travfakta och lopparkiv och att inte påverkas för mycket av sena kuskintervjuer med mera. Sedan behövs en bra rank och lite tur med skrällar i de garderade loppen. Det gäller också att jämföra motstånd mycket. Som kallblodsfavoriten Tverdals Trippel som jag tog bort på tre streck då det nu var mycket hårdare hästar emot, förklarar han.
Micke som befann sig i Spanien under lördagen hade en av de tolv andelarna själv och fick därmed fira storvinsten i solen.
– Det var kul att jobba in sju rätt på balkongen i Spanien. Tur för mig att jag själv hann köpa andel i det unika systemet, det är inte alltid man hinner, och jag gläds över de andra elva som var med.