”Nästan det största som hänt i min karriär”

27

Timo Nurmos nominerad till Finlands motsvarighet till Jerringpriset

1 av 2 | Foto: LARS JAKOBSSON/KANAL75

”Man känner själv att man har gjort någonting stort när man är en av dem som är nominerad bland alla stora idrottsstjärnor”, säger Timo Nurmos.

TRAV10 november 2017 11:01

Travtränaren Timo Nurmos har nominerats till den finska motsvarigheten till Jerringpriset.

– Jag tror nästan det är det största som har hänt i min karriär, säger Solvallatränaren.

Precis som det svenska folket röstar fram vinnaren av Jerringpriset är det folket i Finland som avgör vem som tilldelas den ärofyllda utmärkelsen på Idrottsgalan i Helsingfors 18 januari.

”Bra reklam för travsporten”

Totalt är 20 personer nominerade och anledningen till att Timo Nurmos hedrats med en nominering är att hans treårige hingst Villiam, döpt efter Timo Nurmos farfar, gick världsrekord när han vann Svenskt Travkriterium i slutet av oktober.

– Man känner själv att man har gjort någonting stort när man är en av dem som är nominerad bland alla stora idrottsstjärnor. Det här ger mycket bra reklam för travsporten också, att få synas i sådana här sammanhang. Det är sällan någon från travet får vara med så det är jättekul, säger Timo Nurmos.

KANAL75

Samtliga 20 nominerade:

Henri Kontinen

Kaisa Mäkäräinen

Krista Pärmäkoski

Sami Jauhojärvi

Iivo Niskanen

Mari Laukkanen

Valtteri Bottas

Eva Wahlström

Minetit

Tuomas Sammelvuo

Olli Määttä

Simo Lipsanen

Amanda Kotaja

Esapekka Lappi

Lasse Urpalainen

Korismaajoukkue

Liisa Lilja

Lotta Lepistön

Timo Nurmos

Lauri Markkanen

10 november 2017 11:01

Läs mer om trav hos Trav 365 på Aftonbladet

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.