Specialmat håller Nuncio frisk

29

Sveriges superhäst Nuncio laddas mot Prix d´Amérique.

För att undvika bakslag i form av sjukdom ger tränaren Stefan Melander sin häst specialmat – med bland annat vitlök i.

– Den maten älskar dom, säger Nuncios skötare Catarina Lundström.

Det är snart bara en månad kvar till världens tuffaste travlopp Prix d´Amérique på Vincennes svarta kolstybb i Paris.

Sverige kan få med flera stjärnor på startlinjen sista söndagen i januari.

Även trav-Sveriges klarast lysande stjärna: Nuncio.

– Som äldre har han varit bäst nu, så det är ju Prix d’Amérique som skulle vara väldigt spännande att ställa upp i. Vi får se, säger tränaren Stefan ”Tarzan” Melander i första avsnittet i inslagsserien om hästen, som sändes i helgen.

Få orosmoln

Med undantag till den snöstorm som slog hårt mot mellan-Sverige i november så har Melander kunnat träna sin stjärna varje vecka från det att hästen fick en tävlingspaus i mitten av september.

På onsdag startar Nuncio i ett ”vanligt” lopp på Solvalla, som han i princip redan vunnit.

Det finns få orosmoln på himlen när det gäller hästar av Nuncios kaliber.

Men inget får gå fel i uppladdningen till världens största travlopp.

Därför ger Melander sina hästar specialkost – för att undvika bakslag i form av sjukdom.

”Det är varmt…”

När vädret är som i Sverige just nu, med temperaturdiffar från dag till dag, är det vanligt att hästar drar på sig förkylningar.

Motdraget: ge hästarna bland annat vitlök – i varm mat.

– Den maten älskar dom! Det är varmt och så blandar vi i lite olika saker, så den maten älskar dom verkligen, säger Catarina Lundström, Stefans sambo, och skötare till Nuncio i inslaget.

Under 2016 har Nuncio startat elva gånger och vunnit samtliga starter med Elitloppssegern som russinet i kakan. Bara i år har stjärnhästen sprungit in 9,4 miljoner kronor.

Totalt har Nuncio nu 27,5 miljoner kronor på kontot och har 37 segrar på 51 starter.

Läs mer hos Trav 365 på Aftonbladet
Specialmat håller
Nuncio frisk

Föregående artikelTävlingskarriären över för stjärnan
Nästa artikel”Det är det största man varit med om”

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.