
V75 avd 1-3 i samarbete med SPELGUIDEN AB
V75-1: 1 FERRARA fick inte travet att stämma i derbykvalet men Bergh har filat på den biten efteråt och från innerspåret är Robert hetaste spetskandidaten när det handlar om volt. En eller flera i början… RANKING: A: 1 B: 4-8-11-2-5-10-7 C: 3-6-12-9
V75-2: 7 PAULIE WALNUTS har imponerat storligen vid två enkla segrar och 8 starter har gett raden 5-0-1 hittills. Detta är hästen som underskattade hästkarlen Micael Melander väntat på och när han väljer att åka till Sundbyholm för nappatag mot eliten hajar vi till. A-häst! RANKING: A: 7 B: 12-5-4-6 C: 9-1-11-2-3-8-10
V75-3: 1 COMES WITH AGES drog ett perfekt läge bakom vingen då Petterssons springare är blixtsnabb bakom vingen och över 1640m betydligt större chans att hålla upp ledningen. 7-åringen har aldrig varit bättre och Björn tar emot packet med varma servetter. Vi går ALL-IN!
RANKING: A: 1 B: 9-5-6-11-2 C: 4-12-3-7-8-10
LÖRDAGENS MILJONDRAG! 11 VICTORY POSEIDON 2% V75-1
Tipset ovan från SPELGUIDEN / TIPSAREN.COM
SPELGUIDEN AB har levererat tips och väggtidningar till ombud och privatpersoner i över 30 år!
Prova TIPSAREN FYRA VECKOR HELT GRATIS!
För privatpersoner: https://tipsaren.com/
För butiker/spelombud: https://tipsaren.com/butiker
Dagens GlimmaDubbel 14/9
I första DD är det väl egentligen inget snack om att Jobiline Ridge vinner. Blev het senast men vann ändå lätt. Men det kan strula så pass mycket att det öppnar för gardering. Urbina Southwind har jag ett gott öga till. Osäker men besitter stor kapacitet. Spår sju på tillägg bör passa bra och gör att hon tidigt sitter långt fram. Blir kul att se henne!
I andra DD spikar jag Mellby Jinx. Jag ser inte hur hon ska förlora spetsstriden och väl där bör han vinna detta utan några större bekymmer.
DD1: 2 Jobiline Ridge, 13 Urbina Southwind
DD2: 3 Mellby Jinx
Häng med mig i helgen!
V75 Eskilstuna JACKPOT
https://www.atg.se/torsvikstobak/spel/221973_V75_2024-09-14_14_5
GS75 Bro Park – OBS! Galopp
https://www.atg.se/torsvikstobak/spel/221973_V75_2024-09-14_14_5
Intervju med Robert Bergh
Kanal 75 / Alltomtrav
Senast var han ute i derbykval mot kanonhästar bakom vinnande Epic Kronos.
Nu har Ferrara fått ett önskeläge med innerspår – och senast som hästen hade det läget blev det lätt seger.
– Det var riktigt kul att se det spåret måste jag säga. Han känns bra och jag vill gärna testa i ledningen, säger Robert Bergh.
Segrarna duggar tätt och hästarna har gjort fina prestationer i stall Robert Bergh, som är på hugget efter att han har fått tillbaka sin proffslicens igen efter den indragna F-skattsedeln. Åby-tränaren reser med två hästar till Eskilstuna och lördagens V75®. En omgång som är kryddad med en jackpot och det finns 37 miljoner kronor i potten för sju rätt. De båda stallkamraterna startar i den inledande avdelningen på V75, och den hetaste vinstchansen tillmäts favoriten Ferrara som körs av Robert Bergh. Senast provades hästen i derbykvalen och han fullföljde då klart godkänt som fyra bakom tuffa hästar, däribland vinnande Epic Kronos som sedermera blev tvåa i Svenskt Travderby. Nu slipper Ferrara att möta kulltopparna den här gången och utgångsläget med innerspår är något som Robert Bergh är extra nöjd med. När Ferrara hade innerspår för fem starter sedan ledde han runt om i Kalmar och vann överlägset. Det återstår att se om det kan bli spets och slut igen.
– 1 Ferrara (V75-1) känns bra och det var riktigt kul att se det där spåret måste jag säga. Det såg riktigt gott ut där 400 kvar i derbykvalen, sen blev han lite stum där 100 kvar men jag tycker ändå att det var ett fall framåt. Det finns mer i honom och som det kändes när han fick springa i ledningen i Kalmar så vill jag gärna testa i ledningen med den chans jag fick nu, säger Robert Bergh till Kanal 75.
I rygg på Ferrara i starten finns 8 U.S.Marines (V75-1) tillsammans med Erik Adielsson och om den hästen informerar Bergh följande på sin hemsida.
– 8 U.S.Marines (V75-1) gjorde en bra lill-comeback. Bör vara förbättrad denna gång. Samma utrustning med barfota runt om och halvstängt huvudlag.








