
Världsrekord i Elitloppet!
Allegiant flög lågt i 1 609 meter och flyttade travet in i framtiden.
Tränaren Daniel Redén var överväldigad över prestationen av hans femåriga supersto.
– Jag lever i ett parallellt universum, sa Solvallatränaren.
För ett par veckor sedan gick Allegiant ett träningsjobb på Solvalla. Det tisslades och tasslades om en magisk prestation som höjde temperaturen inför Elitloppet.
Tränaren Daniel Redén hade en plan och på söndagen slog planen in till 100 procent när Allegiant vann Elitloppet på ett nytt fantastiskt världsrekord – 1.07,1 över 1 609 meter autostart. En enorm rekordsäkning jämfört med Homicide Hunters 1.07,6 på milebana i USA.
Från spår 7 bakom startbilen flög Allegiant till ledningen och mellantiderna i loppet var 1.04,7 första 500 meterna och 1.06,0 första varvet.
Att ett sto besegrar hingstarna i Elitloppet är ovanligt och endast två ston har vunnit Elitloppet senaste 35 åren: Moni Maker 1998 och Peace Corps 1991.
– Det är en flygmaskin, tekniken…, det är det värsta. Ja, det jobbet var magiskt… Jag sa till Örjan att försöka spara henne, hon har bara en prestation i kroppen. Jag sa att jag tror ingen kan ta emot henne, sa en segerrusig Daniel Redén.
– Vi slog fransmännen, fortsatte Solvallatränaren som vunnit Elitloppet en gång tidigare, med Don Fanucci Zet pandemi-året 2021 utan publik.
Kusken Örjan Kihlström var berörd efter karriärens femte elitloppsseger.
– Det var en skaplig insats, helt sjuk, helt sjuk. Hon blev för laddad, det är overkligt att hon tar sig till mål. Vi hade feeling att hon kunde springa fort, men att hon kan springa 1.07 det kan ingen tro. Det ska inte gå, det ska vara omöjligt.
Förstapriset i Elitloppet 5 000 000 miljoner kronor.
Silver till Dream Mine
Sverige bröt alltså den franska dominansen i Elitloppet och det blev helsvenskt på andraplats genom Dream Mine. Mats E Djuse satt i sulkyn bakom Jörgen Westholms häst och han hade segerfeeling in på upploppet.
– 200 kvar trodde jag Allegiant skulle tappa men hon gjorde inte det. Vilken vinnare, helt sjukt.
Jörgen Westholm hade även Jobspost i finalen.
– Just nu är jag bara tom, det är som Duplantis hoppat 6,50… Jag är enormt stolt över våra hästar. Det viktigaste är ändå att svenska nationalsången spelas, tyvärr är det inte jag som står där, sa Rommetränaren.
Trea blev titelförsvararen Go On Boy.
Uppvisning av titelförsvararen
Elitloppet ingick inte på V85® men det gjorde de två elitloppsförsöken.
I V85-2 blev det spetsseger för Don Fanucci Zet och Paul Philippe Ploquin, som fick bestämma tempot och kunde dämpa rejält andra 500 meterna. Tioårige Don Fanucci Zet tog enkelt hand om ledningen från spår 4 och fick Idao de Tillard i rygg, utvändigt ledaren satt Diva Ek och i andra utvändigt Dream Mine. Det blev också denna kvartett som gick vidare till elitloppsfinalen.
Segertiden på Don Fanucci Zet blev 1.09,4 över distansen 1 609 meter autostart.
I V85-3 bjöd titelförsvararen Go On Boy på en uppvisning när han helt enkelt rundade fältet sista 600 meterna och såg mäktig ut när han avgjorde över upploppet.
– Han var magnifik, verkligen superb. Hästen var helt perfekt. Den här hästen betyder allt för mig, mitt livs häst, sa Romain Derieux om den tioårige hingsten.
Med till elitloppsfinal även Jobspost med Björn Goop, Inexess Bleu med Alexandre Abrivard och Allegiant med Örjan Kihlström.
Gio Cash galopperade i ledningen på upploppet.
Segertiden på Go On Boy blev 1.08,7 över distansen 1 609 meter autostart.
Elitkampen till Finland
Det blev finsk seger i Elitkampen (V85-1) och precis som senast den blåvita flaggan vajade högst över Solvalla var det Antti Ojanperä som stod i vinnarcirkeln som stolt tränare. 2023 hette vinnaren Evartti och nu var det Pro. Nioårige hingsten Pro kördes av Björn Goop som tog sin första kuskseger i kallblodens elitlopp efter att kört till ledningen efter drygt 500 meter.
– Han var bäst i dag. Hade kraft och mod att gå undan, det var bra gjort, sa Björn Goop.
Bakom vinnaren spurtade enda stoet Majblomster invändigt till andrapriset tillsammans med Örjan Kihlström och trea blev stallkamraten B.W.Sture med Mats E Djuse.
Segertiden blev 1.19,3 1 640 meter autostart. Förstapriset 1 000 000 kronor.
Goop glödhet
En miljon kronor var det i förstapris även i Treåringseliten (V85) och det blev en uppvisning av Grosbois och en läcker kuskprestation av Björn Goop, som lyckades hålla den treårige hingsten i trav i inledningen och även ta hand om ledningen.
– Han blev för pigg. Jag fick hjälpa han lite grand och sedan slappnade han av, sa Björn Goop som även tränar talangen som inte varit sämre än tvåa på fem starter.
Segertiden blev utmärkta 1.11,2 över distansen 2 140 meter autostart.
Gocciadoro x 3
I Treåringseliten för ston (V85-4) såg det länge ut som storfavoriten Cruiser skulle ta karriärens sjätte seger. Men trots att Johan Untersteiners fick bestämma tempot bakom sin obesegrade talang såg hon tidigt slagen ut in på upploppet och fick nöja sig med fjärdepriset. Segern gick i stället till andrahandsfavoriten In the Night Gar. Alessandro Gocciadoro bytte ut tredje invändigt till tredje utvändigt 600 meter från mål och sedan kom luckan 250 meter och In the Night Gar avgjorde via en sylvass avslutning. Segern var värd en miljon kronor.
Fyraåringseliten för ston (V85-6) bjöd på ett rafflande upplopp där Dexter Dunn kom in i ledningen bakom Mimosa to Martini. USA-ettan får dock vänta på första Solvalla-segern då han blev snuvad av Giovaz som spurtade sylvasst i händerna på Antonio Di Nardo efter en resa sist i andraspår. Alessandro Gocciadoro tränar vinnaren som belönades med 500 000 kronor.
Alessandro Gocciadoro kunde räkna in tre segrar på V85 och det blev dubbelseger för stallet i Fyraåringseliten (V85-8) genom Golden Boy som hann förbi Giotto Ek sista biten.
Antonio Di Nardo satt bakom vinnaren som segrade på 1.08,8 över distansen 1 640 meter autostart. Även denna seger var värd 500 000 kronor.
Lärlingseliten (V85-7) bjöd på söndagens mest spännande upploppet där målfotot gav Global Caps och Victor Rosleff segern före Killer Rain och Tom Johansson. Segertiden blev 1.09,2 över 1 640 meter autostart. Vinnaren tränas av Timo Nurmos.
Åtta rätt på V85 gav 2 416 206 kronor, sju rätt gav 13 651 kronor, sex rätt 513 kronor och fem rätt 80 kronor.








