Danska stjärnan missar Elitloppet

163

danska stjärnan missar elitloppet

Extreme är skadad och kommer inte till start i Elitloppet.
Den danska stjärnan är struken för hälta.

Steen Juuls segermaskin Extreme och har fått problem med ett gaffelband och kommer inte till start i Elitloppet.
Tungt förstås för tränaren Steen Juul, alla danska travfans och för kusken Björn Goop, som nu får se Elitloppet från sidan.
Sexårige Extreme har vunnit 21 lopp i karriären där danska derbyt och segern i EM för femåringar i fjol sticker ut. I EM besegrade han regerande elitloppsvinnaren Don Fanucci Zet.
I sin senaste start blev Extreme tvåa i Paralympiatravet bakom Who’s Who.
– Det är så klart tungt för alla involverade runt hästen och för Björn som skulle ha kört honom. Men jag försöker att sätta det i perspektiv. Skador i sport händer och är en väldigt liten sak jämfört med mycket annat tragiskt som händer i världen. Hästen kommer att komma tillbaka. Det är livet men självklart är det tråkigt, säger Steen Juul till Travronden.

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.