En Drömhelg med PdA och dubbla V75:or!

60

pda och dubbla v75or

I fjol vann Maharajah och Örjan Kihlström världens största travlopp, Prix d’Amerique. I år står fyra andra svenskhästar redo att försvara de svenska färgerna. Förutom storloppet avgörs dubbla V75:or på hemmaplan och den travintresserade tv-tittaren kan se fram emot en riktig superhelg.Foto av LARS JAKOBSSON

På söndag slår Kanal 75 alla tidigare rekord i direktsänt trav i en TV4-kanal. Den travintresserade tittaren kan se fram emot en riktig superhelg med bland annat dubbla V75:or, världens största travlopp och en hel del annat.
– Jag har aldrig hört talas om en längre travsändning i en så stor tv-kanal, någonstans i världen, säger Kanal 75:s exekutive producent Pär Carlsson.

Året kunde för den travsuktande tv-tittaren inte börja på ett bättre sätt. Trots att vi bara är i januari ser Kanal 75 fram emot en historisk tv-helg där man kommer att sända massvis med trav både lördag och söndag.
På lördag står Bergsåker värd för den jackpotomgång där en ensam vinnare kan kamma hem 44 miljoner kronor. Och i Paris avgörs Prix de Luxembourg på Vincennes där On Track Piraten och flera svenska hästar deltar.

Fyra svenskhopp i världens största lopp
På söndag är det sedan dags för världens största travlopp, Prix d’Amerique följt av Extra V75 från Solvalla.
I fjol vann svenska Maharajah och Örjan Kihlström Prix d’Amerique. Det återstår att se om vi får ytterligare en svensk segrare i år då de fyra svenskhoppen Tumble Dust, Kadett C.D, Mosaique Face och Solvato ställs mot den absoluta världseliten.
Utöver de direktsända tävlingarna kommer tv-publiken även kunna ta del av flertalet reportage och också travfilmen ”Tidernas Triumf” som handlar om Helen Johanssons och Ina Scots historiska seger i Prix d’Amerique för 20 år sedan.
Helgens tävlingar sänds så klart inte bara i TV4-kanalerna utan även i ATG Live.

Hålltider
Lördag 24 januari:
Kl 12.30-14.00: Lunchtravet Direkt, TV12, från Bergsåker.
Medverkande: Jan-Olof Molin, Lennart Forsgren, Rickard Hansson, Matteus Lillieborg.
Kl 14.00-17.00: V75 Direkt, TV12, från Bergsåker.
Medverkande: Peter Henriksson, Ralf Vadsmo, Jan-Olof Molin, Lennart Forsgren, Per Skoglund.
Kl 17.30-18.00: Tidernas triumf, TV4.
Kl 18.00-19.00: Vinnare V75, TV4, från Bergsåker.
Medverkande: Sara Andersson.
Kl 19.30-20.00: V75, Kanal Global.
ATG Live: Kl 12.30 från Bergsåker och Danmark.

Söndag 25 januari:
Kl 12.00-12.30: Tidernas triumf, TV12.
Kl 12.30-18.00: V75 Direkt med Prix d’Amerique, TV12, från Solvalla och Vincennes.
Medverkande: Göran Borgås, Lennart Forsgren, Micke Nybrink, Jan-Olof Molin, Matteus Lillieborg, Paula Ahlström, Jessica Almenäs, Patric Skoglund, Tony Ryttar.
Kl 18.00-18.30: Vinnare V75, TV12, från Solvalla och Vincennes.
Medverkande: Sara Andersson.
ATG Live: Kl 12.30 från Solvalla, Vincennes och Norge.

Föregående artikelPiratens gäng andas optimism!
Nästa artikelCharlotte lever sin dröm som hästskötare

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.