Franske toppkusken Franck Nivard blev europamästare för kuskar.
Under finaldagen på Åby säkrade han guldet med en trippelseger.
Nivard har inte varit hundra överens med svenska domare under åren men allt gammalt groll kan nu vara glömt.
– Det är klart att det är roligare när det går så här!
European Championship for drivers avgjordes under torsdagskvällen i Mölndal nära Göteborg.
Tolv kuskar från hela Europa tävlade i sammanlagt tio lopp och hade redan kört fem av dem kvällen före i Oslo när tävlingarna drog i gång på Åbytravet.
Franck Nivard låg femma inför den avslutande dagen där han lyckades vinna tre lopp. Det handlade om ett äkta hattrick dessutom med tre segrar i rad i lopp som ingick i V64.
Fransmannens segerhästar var i tur och ordning Angie Simoni (tränare Bo Falsig), Poplar Broline (tränare Peter Untersteiner) och Karl Sjöhammar.
Jägersros Tomas Malmqvist tränar Karl Sjöhammar som var stor favorit i EM:s sista avdelning. Nivard valde där att släppa ledningen efter 600 meter då österrikaren Hubert Brandstätter pressade på med Invincible H.C. och tog i stället det extra innerspåret till seger över upploppet.
Den franske världskusken har känt sig orättvist behandlad under åren av svenska domare och passade skrattande på att ge en liten passning när EM-segern hade säkrats.
– Jag hoppas att jag inte får så mycket böter. Klart att det är roligare när det går så här! Jag hade bättre hästar att köra i dag så det kändes bättre inför torsdagen än i går i Norge. Men jag trodde ju inte att jag skulle vinna tre lopp.
Nästan delad seger
European Championship for drivers slutade faktiskt med att två kuskar hamnade på samma poäng i toppen, 97 poäng. Holländaren Rick Ebbinge fick dock nöja sig med silver.
– Franck Nivard vann tre lopp och Rick Ebbinge ett. Då blir det kusken med flest segrar som vinner, sa Petter Johansson, sportchef på Svensk Travsport.
Trea i EM för kuskar blev norske Eirik Höitomt på 85 poäng.
Regerande landschampion Ulf Ohlsson körde i blågul dress och var Sveriges representant. Ohlsson hade det kämpigt med hästar som inte alls var betrodda och slutade näst sist av de tolv.
– Någon ska komma där bak också och i dag var det jag. Jag har mest deltagit och inte haft några framgångar. Så det blev inget roligt EM för mig, Men utöver tävlingen har vi haft det jättetrevligt vi kuskar, summerade Ulf Ohlsson.
”Någon mera cool än Bold Eagle”
Franck Nivard fick frågan om han skulle komma tillbaka till Åby tillsammans med Bold Eagle till Åby Stora Pris i augusti.
– Nja, Bold Eagle är lite på tårna och det känns inte som att han riktigt är gjord för att starta utomlands. Men vi kommer gärna med en annan häst som kanske är lite mera cool. Det här var ett trevligt arrangemang och vi har blivit väl mottagna, sa den franske kusken som kan kalla sig europamästare efter torsdagen.
Reglerna var enkla. Det kördes tio lopp där placeringarna poängsattes. Kusken som samlade flest poäng vann EM-titeln.
De sex främsta kuskarna i EM blev klara för världsmästerskapet för kuskar.
Slutställning EM 2018
1. Franck Nivard (Frankrike) – 97 poäng
2. Rick Ebbinge (Holland) – 97 poäng
3. Eirik Höitomt (Norge) – 85 poäng
4. Michael Nimczyk (Tyskland) – 81
5. Mika Forss (Finland) – 79
6. Rodney Gatt (Malta) – 70
7. John Richardson (Irland) – 60
8. Hubert Brandstätter J:r (Österrike) – 56
9. Steen Juul (Danmark) – 56
10. Miguel Mestre (Spanien) – 52
11. Ulf Ohlsson (Sverige) – 44
12. Mario Minopoli Jr (Italien) – 43