Johan Untersteiner försvarar de svenska färgerna i lördagens V75-omgång på Oslobanan Bjerke och han tvekar inte en sekund när han ombeds utse sin hetaste segerchans.
– Dizzy River!
Den här helgen gör vi gemensam sak med Norge och för de svenska V75-spelarna finns det ett par extra parametrar att ta i beaktande.
– Man ska tänka på att man inte får ha något körspö i Norge och man ska tänka på att starten går ganska långt in på rakan, både när det är 2 100 meter och 1 600 meter, och det brukar vara en liten fördel för de inre hästarna. Det är alltså enklare att spetsa från spår ett på Bjerke än på exempelvis Jägersro eftersom man har längre accelerationssträcka, förklarar Johan Untersteiner.
– Beträffande körspö är det olika på olika individer. På någon häst kan jag tro att det inte gör någon skillnad, samtidigt som det inte känns lika bra med någon annan häst.
”Slåss om segern”
Halmstadtränaren är favoritspelad med Dizzy River (V75-1) från spår sex bakom bilen i den inledande silverdivisionen och han är tydlig med att han tror mycket på sin häst.
– Dizzy River har visat strålande form och vann från utvändigt ledaren senast på ett riktigt imponerande sätt. Han är bara medelsnabb från början men får vi en vettig position tror jag definitivt att han är med och slåss om segern. Det är min bästa chans i omgången och med honom tror jag inte att det är några bekymmer alls att vi inte får ha körspö.
Vilken roll det frånvarande körspöet spelar för startkatapulten Pastore Bob (V75-3) i gulddivisionen är ett större frågetecken.
– Han avslutade bra i Eskilstuna senast. Det är 1 600 meter nu och det klart att jag hade hoppats på ett lite bättre läge. Det är inte helt lätt att få någon riktigt fart därifrån sjundespåret på Bjerke men jag ska göra allt jag kan för jag måste ladda framåt. Jag tycker kanske att han är bästa hästen men det får inte strula allt för mycket. Han startade faktiskt på Momarken i våras utan körspö och då fick jag ingen fart på honom från start. Så pass på, vi får se…
Given vid gardering
I Axel Jensens Minneslopp för fyraåringar startat Johan Untersteiner två hästar som båda nosar på kulltoppen.
– Marcello Wibb (V75-6) startade så sent som för sex dagar sedan i Breeders’ Crown-finalen och gick bra då tycker jag. Han fick stryk av några som helt enkelt var bättre. Spår långt ut på vingen nu och det blir svårt därifrån.
– Roofie (V75-6) spurtade bra i skymundan i semifinalerna till Breeders’ Crown. Skulle det bli lite dåliga förhållanden så att det kan ta emot för täthästarna tar han ner väldigt många till slut. Jag tror att det blir väldigt svårt att slå favoriten (4 Zarenne Fas), som jag tycker har en väldigt bra uppgift på pappret, men väljer man att gardera honom tycker jag att Roofie är ett givet streck.