På måndagen tog hon femte raka segern

33

På måndagen tog hon femte raka segern

Nanetta Hill är fortsatt obesegrad i Joakim Lövgrens regi.
På måndagen tog hon femte raka segern på svensk mark.
– Hon har gjort allt rätt hela tiden, sa hästens tränare och kusk Joakim Lövgren.

Hårdsatsande tysken Günter Herz har tidigare satt hästar som Jairo och elitloppsvinnaren Brioni i träningen hos Joakim Lövgren. Att även skicka fyraåriga stoet Nanetta Hill till Jägersrotränaren har visat sig mycket lyckat.
– Günther har ungefär 100 hästar och har en ganska stor uppfödning, han är Tysklands största uppfödare till och med, och när han har hittat något som är lite extra vill han gärna prova dem i Sverige. Då är det vårt stall som han skickar dem till och det är tacksamt, sa Joakim Lövgren sedan han vunnit med Nanetta Hill på Mantorp.
Det var hästens första start sedan mars men trots avsaknaden av lopp i kroppen rundade hon motståndet från sämsta utgångsläget och krigade ner ett år äldre hingsten Hodder över upploppet.
– Det är en klok, fin häst som har lätt för sig och har bra fysik också, så det är en fin häst att jobba med, berömde Lövgren.

Föregående artikelFem tippar V75 till Solänget Lördag 7 september 2019
Nästa artikelFrank Widerström inför V86-tävlingarna på Åby

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.