I fjol gjorde hon succé i Nordamerika.
Nu tar kretsen runt stjärnstoet D’One sats mot ytterligare en höst på andra sidan Atlanten.
– D’One kommer att genomgå en grundlig veterinärundersökning på måndag, är allt okej då så åker vi över till USA så fort som möjligt, säger Roger Walmann till stallkenny.se.
Förra året vann D’One fyra av fem starter i Nordamerika och totalt inbringade äventyret 2,5 miljoner kronor. I år har hästen vunnit ett av tre lopp på svensk mark. På onsdagen slutade hon oplacerad i EM för ston på Solvalla.
– D’One passar bättre på kortare distans och på milebana, det bevisade hon redan förra året, säger Roger Walmann till stallkenny.se.
Går allt enligt planen startar D’One i Allerage Farm Mares på The Red Mile i Lexington 9 oktober. Det loppet vann hon i fjol och på den banan gick hennes mamma Giant Diablo, och hennes pappa Donato Hanover, världsrekord 2007.