Stefan Söderkvist tog under onsdagskvällen sin 3 000:e kuskseger i karriären.
Därmed blir han den 19:e kusken i den svenska travhistorien som utfört den imponerande bedriften.
Jubileet ”firade” han tillsammans med Elegant Ås.
– Det känns förstås bra. Jag är nöjd med min karriär med tanke på de förutsättningar jag haft, säger Stefan Söderkvist och syftar på sjukdomar och olyckshändelser som drabbat honom och som genom åren orsakat uppehåll i karriären.
När Stefan Söderkvist, 59, skar mållinjen som etta efter en klassisk ”spets och slut” tillsammans med Ida Lundquist-tränade sexåringen Elegant Ås i den tredje V86-avdelningen under onsdagskvällen var det inte vilken seger som helst.
Det var Stefan Söderkvist 3 000:e kuskseger i karriären.
Stefan Söderkvist slutade för tolv år sedan som travtränare av hälsoskäl och har istället blivit en av landets främsta catchdriver.
Sin första kuskseger tog han redan 1975 tillsammans med Coretta.
Stjärnhästar som förknippats med Stefan Söderkvist genom åren är kanske främst Fridhems Ambra och Noras Bean, den förstnämnde vald till årets häst 1999 och den sistnämnde internationell storloppsvinnare.
Trav365 skickar ett stort grattis till Stefan Söderkvist!
Här kan du se loppet
Läs mer hos Trav 365 på Aftonbladet
Söderkvist tog sin
3 000:e kuskseger