Statistiken visar – han vinner loppet

29

Han har haft innerspår bakom startbilen tre gånger och spetsat samtliga.

Två gånger har han gått i ledningen över kort distans och vunnit bägge.

Ska man tro statistiken så vinner Ebony Boko på V86.

– Han är snabb från start och körs i ledningen, säger hästens tränare Jörgen Westholm till Trav365.

Under onsdagen är det V86-tävlingar från Jägersro i Malmö och Solvalla i Stockholm.

V86-spelet är känt för att vara en svår- och utslagsgivande spelform – och travspelarna tackar knappast nej till en säker spik.

Ska man tro statistiken så är i varje fall Jörgen Westholms 1 Ebony Boko (V86-2) en ”säker” spik.

Anledningen: hästens siffror.

Sexårige Ebony Boko har lottats till innerspår bakom startbilen över kort distans, det vill säga 1 640 meter.

Statistiken visar att han haft innerspår bakom just startbilen tre gånger tidigare – och samtliga tre gånger har han tagit hand om ledningen.

Dessutom har han travat i ledningen vid två tillfällen över aktuell distans – bägge har slutat med seger.

”Ingen klar vinnare”

– Ja, svarar hästens tränare Jörgen Westholm kort när han får höra om statistiksiffrorna för Ebony Boko.

Hur är läget med honom för dagen?

– Han var lite blek senast, men han har i varje fall varit piggare i träning efter det och det är intressanta förutsättningar nu. Han kan vara streckvärd, men det är ingen klar vinnare, säger Jörgen Westholm och fortsätter:

– Det blir i varje fall barfota runt om nu då jag har sparat hovarna på honom, och han är snabb från start och kommer att köras i ledningen.

Du har även 4 Withma (V86-6) till start, status där?

– Hon håller okej form måste jag säga, men fjärdespår i volt innebär att hon kommer tappa lite från start och kan hon vara trea-fyra i loppet så får vi vara nöjda, säger Jörgen Westholm.

Läs mer hos Trav 365 på Aftonbladet

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.