Topptravaren Muscle Hustle död

123

Topptravaren Muscle Hustle död

Flerfaldige miljonären och 1.09-travaren Muscle Hustle dog på tisdagen.
Det rapporterar tränaren Robert Bergh via Twitter.

USA-födde Muscle Hustle kom till Sverige med goda meriter som fyraåring då han också hade sin främsta säsong på tävlingsbanan med andraplatsen i Sprintermästaren och heatseger i Åby Stora Pris.
Han nådde inte samma höjder som äldre varför beslutet togs att hästen skulle återvända till hemlandet för att avsluta sin tävlingskarriär där.
En återkomst som aldrig blev av.
Hästens tränare Robert Bergh rapporterade följande via Twitter på tisdagskvällen:
”Efter komplikationer vid transporten till USA så har vi idag, efter 14 dagars akut behandling, tagit det fruktansvärda beslutet att låta Muscle Hustle somna in. Vi är så tacksam för all glädje du har gett oss, vila i frid finaste Masse.”
Skötaren Isabella Bergh delade också med sig av sina känslor via Twitter:
”I dag har himlen fått den finaste ängeln. Tårarna slutar aldrig rinna. Älskade Muscle, det var inte så här det skulle sluta. Du kommer för alltid vara med mig. Tack för all glädje du har gett mig och min familj. Älskar och saknar dig något fruktansvärt. Vila i frid, Muscle Hustle”.
Muscle Hustle blev sex år. Han segrade i 15 av 58 starter och tjänade 4,3 miljoner kronor.

Föregående artikelTopphästar kvalade in till Europaderbyt
Nästa artikelInför V75: Tränaren mycket nöjd med finska segermaskinen

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.