
Innerspåret på Bergsåker sägs vara Sveriges bästa.
Men är det sant?
Ja, om man enbart tittar på medeldistans.
Men när hästarna startar på andra sidan av banan blir det också andra resultat.
Vi har sammanställt den officiella spårstatistiken från Svensk Travsport som innehåller alla autostartslopp mellan 2019-2025, exkluderat spårtrappor och tittat enbart på segerprocenten för hästar som startat från spår 1.
Banor som kört minst 200 lopp med aktuella förutsättningar är inkluderade och vi börjar med att studera medeldistans.
2140 meter – 18 kvalificerade banor
| Plac. | Bana | Segrar/lopp | Segerprocent |
| 1 | Bergsåker | 88/715 | 12,3 |
| 2 | Solvalla | 263/2 212 | 11,9 |
| 3 | Jägersro | 110/979 | 11,2 |
| 4 | Umåker | 35/328 | 10,7 |
| 5 | Rättvik | 35/332 | 10,5 |
| 6 | Bollnäs | 48/457 | 10,5 |
| 7 | Halmstad | 63/610 | 10,3 |
| 8 | Boden | 49/517 | 9,5 |
| 9 | Färjestad | 62/673 | 9,2 |
| 10 | Årjäng | 21/229 | 9,2 |
| 11 | Axevalla | 64/698 | 9,2 |
| 12 | Gävle | 43/488 | 8,8 |
| 13 | Åby | 101/1 179 | 8,6 |
| 14 | Eskilstuna | 64/748 | 8,6 |
| 15 | Romme | 59/690 | 8,6 |
| 16 | Östersund | 31/369 | 8,4 |
| 17 | Mantorp | 38/509 | 7,5 |
| 18 | Kalmar | 29/432 | 6,7 |
Bergsåker i topp med Solvalla strax efter, något som tragglats i den här spalten otaliga gånger, och resultatet står sig alltså i detta material som även innefattar kallblodslopp.
Men tittar man på kort distans ser tabellen annorlunda ut.
1640 meter – 12 kvalificerade banor
| Plac. | Bana | Segrar/lopp | Segerprocent |
| 1 | Jägersro | 79/551 | 14,3 |
| 2 | Kalmar | 34/252 | 13,5 |
| 3 | Romme | 42/316 | 13,3 |
| 4 | Bollnäs | 38/286 | 13,3 |
| 5 | Åby | 51/399 | 12,8 |
| 6 | Boden | 25/216 | 11,6 |
| 7 | Halmstad | 33/287 | 11,5 |
| 8 | Bergsåker | 32/319 | 10,0 |
| 9 | Solvalla | 54/595 | 9,1 |
| 10 | Axevalla | 23/254 | 9,1 |
| 11 | Eskilstuna | 17/278 | 6,1 |
| 12 | Gävle | 19/317 | 6,0 |
Här är Bergsåker långt ifrån toppen och faktiskt på undre halvan av de tolv banor som kvalificerar sig med minst 200 körda lopp under tidsperioden. Vad beror det på? Det är inte långsökt att spekulera i att det är svårare att försvara ledningen när starten går på bortre långsidan.
Tesen stärks av att innerspåret visar ordinära siffror även över 2 640 meter – där underlaget är för litet för att en lista ska bli meningsfull.
2 640 meter autostart utan spårtrappa, 2019–2025:
| Område | Antal lopp | Segrar spår 1 | Segerprocent |
| Bergsåker | 168 | 14 | 8,3 |
| Hela Sverige | 1 892 | 153 | 8,1 |
Så ”sanningen” att Bergsåker har landets bästa innerspår bakom bilen verkar alltså bara gälla över medeldistans, när hästarna startar på publiksidan.
Spetsdata
Extra intressant eftersom vi har en favorit från innerspår i ett av sprintloppen, där favoritskapet bygger på att hästen ska nå ledningen.
Det handlar om May J. som spetsade enkelt från Solvallas innerspår i näst senaste starten och är obesegrad i två starter från ledningen.
Som vi ser i tabellen är Solvallas innerspår över 2 140 meter näst bäst i landet efter Bergsåker.
Och tittar man på HTS-tiden gick det heller inte speciellt snabbt den gången.
Samtliga tider i listorna nedan gäller första 150 meterna.
V85-2
Snitt – tre snabbaste öppningarna
1 May J. – 1.06,8 (2,0) (1 öppning) spår: 1
2 Samira M.B.S. – 1.07,1 (4,7) spår: 7-2-7
3 La Fiesta Pellini – 1.08,9 (4,0) (1 öppning) spår: 5
4 Executive Duchess – 1.09,2 (3,5) (2 öppningar) spår: 6-5
5 Nordic Choice – 1.05,0 (1,7) spår: 6-6-1
6 Hervey Island – 1.04,0 (2,0) spår: 4-5-4
8 Ajlexes Konnässör – 1.08,3 (3,7) spår: 2-6-6
Snabbaste uppmätta öppningstid
1 May J. – 1.06,8 (Solvalla 2026-10-15) spår 1
2 Samira M.B.S. – 1.05,5 (Halmstad 2026-07-04) spår 7
3 La Fiesta Pellini – 1.08,9 (Gävle 2025-11-13) spår 5
4 Executive Duchess – 1.08,9 (Eskilstuna 2026-10-04) spår 6
5 Nordic Choice – 1.02,5 (Solvalla 2026-06-25) spår 6
6 Hervey Island – 1.02,7 (Bollnäs 2026-04-18) spår 4
8 Ajlexes Konnässör – 1.05,7 (Bergsåker 2026-08-11) spår 2
Kommentar och fakta kring spetsstriden i V85-2
1 May J. har haft framspår tre gånger och spetsade via 1.06,8 från innerspår på Solvalla näst senast. Gången innan galopperade hon i spetsstriden efter 130 meter och klockades till 1.04,6, men det var alltså i galopp sista biten varför tiden inte räknats in i sammanställningen. På Romme 21 augusti kördes hon till ledningen efter 300 meter från spår 5 och vann enkelt, men den starten saknar HTS-mätning. Hon har inte kommit till spets i någon annan start och är således obesegrad i den positionen på två försök.
2 Samira M.B.S. har aldrig spetsat på fem försök från framspår bakom bilen. Hon har haft spår 2 en gång tidigare, på Solvalla senast, då hon öppnade 1.06,0 och hamnade i rygg ledaren, men galopperade in i första sväng. Det är hästens näst snabbaste uppmätta öppning. Rekordet på 1.05,7 noterades från spår 7 på Halmstad den 4 juli, då hon hamnade utvändigt ledaren. Hästen har vunnit sitt enda registrerade lopp från ledningen, i voltstart på Färjestad den 1 juni.
3 La Fiesta Pellini har frontat i två av fem framspårsstarter bakom bilen. Från spår 3 på Hagmyren 14 september i fjol samt från spår 5 på Romme 2 september i fjol, två starter utan HTS. Hästens enda uppmätta öppning från framspår var 1.08,9 från spår 5 till fjärde ytter på Gävle den 13 november 2025. Dessutom har hon hamnat i rygg på ledaren från spår 4 respektive 2. Hästen har resultaten 3 st: 2-0-1 från ledningen.
4 Executive Duchess har aldrig spetsat på fyra försök från framspår bakom bilen. Från spår 3 på Solvalla den 23 september hamnade hon i andra ytter i ett lopp som saknar HTS-mätning. På Bollnäs den 17 juli öppnade hon 1.09,2 från spår 5, hamnade utvändigt ledaren och vann. Hennes snabbaste uppmätta öppning är 1.08,9 från spår 6 på Eskilstuna den 4 oktober, då hon inledde utvändigt ledaren, övertog efter 650 meter och vann säkert. Det är också enda gången hästen travat i front.
5 Nordic Choice har aldrig spetsat på åtta försök från framspår bakom bilen, men har fältets snabbaste uppmätta öppning på 1.02,5 från spår 6 på Solvalla den 25 juni i år, då hon fick svar av Pamela Boko och galopperade in i första sväng. Från samma spår på Eskilstuna den 15 september öppnade hon 1.06,1 till rygg ledaren. Från innerspår på Eskilstuna starten efter öppnade hon 1.06,3 också till rygg ledaren. Från spår 2 på Bergsåker den 20 maj noterades 1.06,4 till tredje inner. Det här är första gången hon har startspår direkt bakom bilen.
6 Hervey Island har spetsat direkt i tre av nio starter från framspår, bland annat på V85 Bollnäs 18 april då hon öppnade 1.02,6 – fältets näst snabbaste uppmätta öppning. Hon har också den tredje snabbaste tiden på 1.03,1 då hon spetsade från spår 5 på samma bana i starten innan. Senast behövde hon inte öppna snabbare än 1.06,7 för att fronta från spår 2. Däremot har hon inte varit med i någon spetsstrid i tre starter från spår 6-8. Hon har tagit karriärens samtliga segrar från spets och har bara en förlust därifrån, i nämnda V85-lopp där hon galopperade i slutsvängen under press från Global Federation.
8 Ajlexes Konnässör har aldrig spetsat direkt på sex försök från framspår bakom bilen. Hästens snabbaste uppmätta öppning är 1.05,5 från spår 2 på Bergsåker den 11 augusti, då hon var nära att nå dit, men fick nöja sig med rygg ledaren. Från spår 6 på Bollnäs den 17 juli öppnade hon 1.06,5 till utvändigt ledaren och pressade sig till tät 1 400 kvar. Hästen har resultaten 2 st: 1-0-1 från spets.
Vi kikar vidare på HTS-tider i övriga autolopp.
V85-1
Snitt – tre snabbaste öppningarna
1 Jaguar Godiva – 1.05,1 (2,7) spår: 4-4-2
2 River Tooma – 1.07,5 (6,0) spår: 4-5-8
3 Warhol – 1.03,2 (1,3) spår: 6-5-2
4 Global Dependable – 1.04,2 (2,0) spår: 6-4-2
5 Raven – 1.04,0 (1,3) spår: 5-6-5
6 Readly Brodde – 1.06,4 (2,7) spår: 5-6-6
7 Vixi Garbo – 1.08,0 (3,7) spår: 6-4-3
8 Pasha Newport – 1.06,0 (3,3) spår: 2-1-2
Snabbaste uppmätta öppningstid
1 Jaguar Godiva – 1.03,9 (Umåker 2025-09-10) spår 4
2 River Tooma – 1.06,9 (Färjestad 2026-01-31) spår 4
3 Warhol – 1.02,8 (Östersund 2025-09-02) spår 6
4 Global Dependable – 1.03,7 (Axevalla 2025-03-08) spår 6
5 Raven – 1.02,9 (Boden 2026-10-15) spår 5
6 Readly Brodde – 1.06,2 (Halmstad 2025-07-05) spår 5
7 Vixi Garbo – 1.07,1 (Östersund 2026-09-10) spår 6
8 Pasha Newport – 1.05,0 (Bergsåker 2026-04-23) spår 2
V85-3
Snitt – tre snabbaste öppningarna
1 Eldbrand – ingen data
2 Kjempa Re – 1.25,9 (8,0) (2 öppningar) spår: 4-4
3 Nordprins – 1.23,1 (6,3) spår: 2-3-4
4 Ava Modde – 1.16,6 (1,3) spår: 6-4-3
5 Fosshaug Frasse – 1.22,6 (9,3) spår: 1-2-7
6 Faks Trym – 1.25,9 (4,0) (1 öppning) spår: 2
7 Skjegge Svarten – ingen data
8 Ellbert – 1.20,0 (3,3) spår: 3-3-2
Snabbaste uppmätta öppningstid
1 Eldbrand – ingen data
2 Kjempa Re – 1.24,7 (Östersund 2026-03-19) spår 4
3 Nordprins – 1.22,6 (Östersund 2025-07-28) spår 2
4 Ava Modde – 1.14,7 (Bergsåker 2026-07-23) spår 6
5 Fosshaug Frasse – 1.21,7 (Bollnäs 2026-04-10) spår 1
6 Faks Trym – 1.25,9 (Östersund 2026-02-03) spår 2
7 Skjegge Svarten – ingen data
8 Ellbert – 1.18,8 (Bollnäs 2026-03-05) spår 3
V85-4
Snitt – tre snabbaste öppningarna
1 Nickel Occagnes – 1.02,9 (2,0) spår: 5-1-4
2 Parish Crooks V.S. – 1.03,2 (1,7) spår: 3-4-5
3 Four White E.G. – 1.03,7 (2,3) spår: 1-6-3
4 Conrads Åke – 1.04,1 (2,0) spår: 5-2-4
5 Crowe Motion – 1.03,5 (3,0) spår: 3-1-5
6 Shogun R.R. – 1.10,2 (7,7) spår: 2-5-6
7 Devils Tongue – 1.07,1 (2,7) spår: 7-4-3
8 Bright Star U.S. – 1.05,0 (2,7) spår: 2-5-5
Snabbaste uppmätta öppningstid
1 Nickel Occagnes – 1.02,5 (Solvalla 2025-10-11) spår 5
2 Parish Crooks V.S. – 1.02,8 (Solvalla 2025-11-05) spår 3
3 Four White E.G. – 1.03,5 (Romme 2026-08-22) spår 1
4 Conrads Åke – 1.02,6 (Bergsåker 2026-07-16) spår 5
5 Crowe Motion – 1.03,0 (Bergsåker 2025-08-30) spår 3
6 Shogun R.R. – 1.09,7 (Solvalla 2025-04-23) spår 2
7 Devils Tongue – 1.05,4 (Boden 2026-04-16) spår 7
8 Bright Star U.S. – 1.03,7 (Solvalla 2026-08-26) spår 2
V85-7
Snitt – tre snabbaste öppningarna
1 Pommery Boko – 1.11,4 (4,5) (2 öppningar) spår: 8-6
2 Dropthegloves – 1.04,2 (3,0) spår: 2-5-5
3 Don’t Forget Me – 1.06,5 (4,7) spår: 4-2-3
4 Funny Guy – 1.10,8 (6,3) spår: 5-3-5
5 Face to Face – 1.10,4 (4,3) spår: 1-8-6
6 Youans Son – 1.06,1 (4,0) spår: 5-8-8
7 Mastroianni – 1.05,2 (3,0) spår: 1-4-2
8 Seven Mounds – 1.09,0 (4,0) spår: 2-8-1
Snabbaste uppmätta öppningstid
1 Pommery Boko – 1.08,5 (Boden 2026-10-27) spår 8
2 Dropthegloves – 1.02,9 (Bergsåker 2025-10-15) spår 2
3 Don’t Forget Me – 1.05,4 (Solvalla 2026-08-26) spår 4
4 Funny Guy – 1.07,8 (Romme 2026-01-10) spår 5
5 Face to Face – 1.06,3 (Boden 2025-02-21) spår 1
6 Youans Son – 1.04,7 (Bergsåker 2025-09-19) spår 5
7 Mastroianni – 1.03,6 (Östersund 2026-08-08) spår 1
8 Seven Mounds – 1.07,0 (Bergsåker 2026-08-29) spår 2
V85-8
Snitt – tre snabbaste öppningarna
1 License to Fight – 1.07,2 (5,0) (1 öppning) spår: 6
2 Pure Dream – 1.14,1 (6,0) (1 öppning) spår: 3
3 Win Wood – 1.07,7 (2,7) spår: 6-6-2
4 Edes Coktail – 1.15,2 (7,0) (2 öppningar) spår: 1-8
5 Turner Ale – 1.07,6 (4,0) spår: 3-6-7
6 Exile on Main St. – 1.05,6 (2,3) spår: 5-3-4
7 Almond Remix – 1.05,8 (4,0) spår: 8-6-2
8 Snack – 1.07,1 (3,7) spår: 3-4-4
Snabbaste uppmätta öppningstid
1 License to Fight – 1.07,2 (Solvalla 2026-10-07) spår 6
2 Pure Dream – 1.14,1 (Boden 2026-10-03) spår 3
3 Win Wood – 1.05,1 (Bergsåker 2026-01-04) spår 6
4 Edes Coktail – 1.13,1 (Östersund 2025-09-02) spår 1
5 Turner Ale – 1.05,2 (Bollnäs 2026-09-03) spår 3
6 Exile on Main St. – 1.04,9 (Solvalla 2026-10-15) spår 5
7 Almond Remix – 1.05,5 (Bergsåker 2026-02-21) spår 8
8 Snack – 1.06,5 (Solvalla 2026-05-13) spår 3
Årets näst snabbaste upplopp
Men öppningstider är inte allt.
Vi rundar av med att titta på avslutningar för att få ett perspektiv på hur 9 Briskeby Pilens rykande upplopp på Gävle senast står sig mot konkurrenterna i V85-3.
Topp 10 snabbaste uppmätta sista 200 av hästar i V85-3
| Plac. | Häst | Justerad tid | Bana | Datum |
| 1 | 9 Briskeby Pilen | 1.15,7 | Gävle | 17/10-26 |
| 2 | 11 Grisle Kongen G.L. | 1.19,3 | Gävle | 17/10-26 |
| 3 | 11 Grisle Kongen G.L. | 1.20,0 | Bergsåker | 21/2-26 |
| 4 | 9 Briskeby Pilen | 1.20,3 | Färjestad | 24/2-26 |
| 5 | 3 Nordprins | 1.20,6 | Östersund | 28/7-25 |
| 6 | 13 Eldida | 1.20,7 | Färjestad | 18/4-25 |
| 7 | 14 V.Viking | 1.20,8 | Bergsåker | 21/2-26 |
| 8 | 8 Ellbert | 1.21,0 | Bergsåker | 21/2-26 |
| 9 | 8 Ellbert | 1.21,1 | Bollnäs | 28/4-26 |
| 10 | 10 Ersa Frej | 1.21,2 | Gävle | 17/10-26 |
Samtliga 15 hästar, rangordnade efter sin bästa tid.
| Rank | Häst | Bästa tid | Bana | Datum | Mätningar |
| 1 | 9 Briskeby Pilen | 1.15,7 | Gävle | 17/10-26 | 5 |
| 2 | 11 Grisle Kongen G.L. | 1.19,3 | Gävle | 17/10-26 | 20 |
| 3 | 3 Nordprins | 1.20,6 | Östersund | 28/7-25 | 23 |
| 4 | 13 Eldida | 1.20,7 | Färjestad | 18/4-25 | 16 |
| 5 | 14 V.Viking | 1.20,8 | Bergsåker | 21/2-26 | 19 |
| 6 | 8 Ellbert | 1.21,0 | Bergsåker | 21/2-26 | 18 |
| 7 | 10 Ersa Frej | 1.21,2 | Gävle | 17/10-26 | 14 |
| 8 | 5 Fosshaug Frasse | 1.21,4 | Bergsåker | 28/10-26 | 21 |
| 9 | 7 Skjegge Svarten | 1.22,1 | Östersund | 6/3-26 | 1 |
| 10 | 2 Kjempa Re | 1.22,5 | Gävle | 17/10-26 | 14 |
| 11 | 1 Eldbrand | 1.23,6 | Boden | 24/9-26 | 2 |
| 12 | 15 Lill Elden | 1.23,6 | Gävle | 1/8-25 | 9 |
| 13 | 4 Ava Modde | 1.25,4 | Gävle | 12/11-24 | 8 |
| 14 | 12 Harry Växus | 1.25,8 | Bollnäs | 10/4-26 | 2 |
| 15 | 6 Faks Trym | 1.28,4 | Östersund | 3/2-26 | 1 |
Kommentar: HTS-täckningen är mycket låg i det här loppet. Av hästarnas sammanlagt 857 svenska starter finns uppmätta tider för sista 200 meterna i endast 173 lopp (20,2 procent). Antalet mätningar redovisas därför för varje häst, eftersom underlaget varierar kraftigt.
Med det sagt är det påfallande hur mycket favoritens avslutning senast sticker ut. Det är också det näst snabbaste upplopp av ett kallblod som uppmätts under 2026, bakom Reime Kongen som avslutade 1.15,5 på Romme 10 juni.








