Sista säsongen för Hallsta Lotus

27

hallsta lotus 2015

Jan-Olov Perssons Hallsta Lotus är redo för årsdebut i sin allra sista tävlingssäsong.Foto av THOMAS BLOMQVIST

Den nästan tiofaldige miljonären Hallsta Lotus har hunnit bli 15 år och på måndagen gör han årsdebut i sin allra sista tävlingssäsong.
– Det hade varit fantastiskt om han passerade 10 miljoner redan på måndag, säger tränaren Jan-Olov Persson.

Loppet, som körs vid lunchtävlingarna från Bollnäs, har ett förstapris på 25 000 kronor.
– Det är ganska begränsat med lopp han kan vara med i och detta verkar vara en lämplig årsdebut, säger Jan-Olov Persson, som ser fram emot en ny säsong med stjärnan.
–  Tanken är att han ska delta i svenska mästerskapen och sedan försöka förvara sin titel i det nordiska mästerskapet. Men det blir nog sista starten.
Hallsta Lotus har gjort 190 starter och sprungit in 9 992 636 kronor.

 

Föregående artikelKan Zonguldak utmana Lover Face?
Nästa artikelHalmstad bjuder in till V75

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.