Magic Tonight har inte synts till på travbanorna sedan oktober förra året. Nu berättar Roger Walmann hur den kommande matchningen ser ut.
– Han kommer att starta i gulddivisionen på Örebro 7 maj, säger Solvallatränaren.
Det snackades om att årsdebuten skulle ske mot Stefan Melanders Nuncio på Solvalla nästa onsdag, men en start där var inte aktuell enligt Roger Walmann.
– Jag har mig veterligen inte sagt något om att starta i det loppet, det är mest Melander som har snackat.
Istället är alltså planen att låta Magic Tonight göra comeback i ett gulddivisionslopp på Örebrotravet 7 maj, i ett lopp över elitloppsdistansen 1 609 meter.
– Det blir en bra uppladdning. Sedan är tanken att starta honom på Gävle veckan före Elitloppet.
Hur känns han för dagen?
– Han känns jättebra, precis som inför förra året, säger Roger Walmann.
Örebrotravets sportchef Claes Broberg blir förstås positivt överraskad när han får reda på att elitloppsvinnaren ser ut att komma på besök.
– Jättekul givetvis. Han var här och vann det här loppet förra året, men den här gången är han förstås ännu mer intressant.