Experten: ”Han är den givna tipsettan”

38

Expertens DD-tips – söndag 22 oktober

Foto: KANAL75

Sportbladets travexpert Martin Berg tippar Dagens Dubbel.

TRAV22 oktober 2017 10:38

Här är Sportbladets DD-tips till kvällens lopp på Solvalla, söndag 22 oktober.

Spelstopp, GS75 15.50

DD-1

Rankning: 2–11–1–3–7–8–4–10–5–6–12–9.

Kommentar: Senast visade Sigel Doc fin form och den här gången är det inte bra utan utomordentliga förutsättningar och det kommer att bli ledningen. Därifrån dirigerar Torbjörn Jansson loppet och det ska till en riktigt bra häst för att ta sig förbi. Fast en ryggresa går också bra om det skulle bli så.

I Barbara L.Hanover finns det en riktigt bra häst, men hon har varit borta länge. Givetvis har Reijo Liljendahl sett till att hon är redo för comeback. Sådant är viktigt för honom.

DD-2

Rankning: 3–1–4–7–9–5–8–6–2–10–11–12.

Kommentar: Med de här förutsättningarna är Brothers in Am den givna tipsettan. Han vann enkelt från ­ledningen senast, är snabb ut och missar knappast tätpositionen nu heller. Han trivs i spets och gör det bra därifrån. Så han är definitivt hästen att slå.

Även om Sloppy Joe med stor ­sannolikhet får svårt att försvara innerspåret går han ­framåt med det senaste loppet i kroppen. Spår ett kan, och bör, ändå se till att han får en fin resa. När han är bra kan han mycket. Sammanfattningen är att han är stark men måste komma ut.

Ett annat motbud är Pointillist som inte alls var som han skulle senast, men ska vara på gång igen. Bra spår ger en fin resa. Kommer då att bli intressant till slut.

DD-systemet – 6 rader

DD-1: 2–11. DD-2: 3–1–4.

Vem tar spets?

DD-1: För mig är Sigel Doc uppenbar spetsfavorit, även om både Kajsa T.J. och Kyrkebys Rut också kan öppna bra.

DD-2: Det är väldigt svårt att se att Brothers in Am ska kunna missa ledningen från ett så smakfullt utgångsläge.

! Statistikvinnarna

DD-1: Reijo Liljendahls Barbara L.Hanover har hunnit starta åtta gånger i Sverige. Fyra av dem har slutat med seger.

DD-2: Med sju vinster på 18 starter redovisar Sloppy Joe en segerprocent på 39. I sammanhanget är det mycket starkt.

22 oktober 2017 10:38

Läs mer om trav hos Trav 365 på Aftonbladet

KOMMENTERA ARTIKELN

Please enter your comment!
Please enter your name here

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.