Tvåa i Åby Stora Pris.
Trea i Sundsvall Open Trot.
Nu kan Who’s Who sätta pricken över i:et i Svenskt Mästerskap.
– Hästen känns fin och är på topp. Känslan är att han fightas om segern, säger tränaren Pasi Aikio.
Det är dubbeljackpot i lördagens V75® där prognosen säger 66 miljoner kronor till en ensam vinnare med sju rätt.
Men det är inte bara spel i världsklass utan även sporten i högsätet. Åby arrangerar sin SM-dag då hela sju svenska mästare ska koras i olika kategorier. I det största av dem alla, Svenskt Mästerskap, drabbar eliten samman över lång distans och gör upp om förstapriset på en halv miljon kronor. Favorit i skrivande stund är Who’s Who, tränad av Pasi Aikio och körs av Örjan Kihlström. Stjärnhästen, som har sprungit in 8,2 miljoner kronor, har tampats i de största loppen i sommar med framgång. Han var först tvåa i Åby Stora Pris bakom Moni Viking och därefter trea i Sundsvall Open Trot. Men senast i genrepet inför SM blev det galopp.
– 5 Who’s Who (V75-7) blev lite klämd i en trång situation och galopperade. Han brukar normalt sett sköta sig och är travsäker men blev lite skraj och generad. Örjan var annars nöjd med hästen och tyckte att han kändes precis lika fin som tidigare, säger Pasi Aikio.
– I de andra loppen innan så var han jättebra. I Åby Stora Pris gjorde han ett riktigt bra lopp i ledningen då det gick väldigt fort till slut. Och på Bergsåker hade han ett dåligt läge men spurtade jättebra.
Hur har Who’s Who känts i träningen efteråt?
– Han har jobbat på normalt som han brukar göra och han känns fin. Jag har ingenting att klaga på. Hästen har utvecklats i år och blivit snabbare och starkare än tidigare och är ju bättre än tidigare säsonger.
Who’s Who har spår fem bakom bilen och är favorit till SM-guldet? Hur är din känsla inför loppet?
– Känslan är att han ska vara med och fightas om segern. Det krävs ju att han är helt på topp för det är många bra hästar emot, men jag tycker att det känns som att han är på topp. Spår fem är inget att klaga över och han är hyfsad ut, men ingen blixt.
– Vi kör barfota runt om nu som i tidigare starter, men senast gick han barfota bak och med skor fram. Inga ändringar i övrigt, säger Pasi Aikio.